Jak rozpoznać toksyka w związku? Jeśli zauważysz te symptony - uciekaj

Toksyczne osoby są wśród nas. Spotykamy je w pracy, w domu, czy nawet w rodzinie. Pewne jest, że takich ludzi powinniśmy unikać, bo wejście w jakąkolwiek relacje z toksykiem może mieć naprawdę przykre konsekwencje. Jak w takim razie rozpoznać toksyka w związku?

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Związek dwóch osób z założenia powinien opierać się na wzajemnym szacunku, miłości i partnerstwie. Niestety, nie zawsze tak jest. Jeśli czułość, zainteresowanie czy troska jest okazywana tylko z jednej strony, możemy mieć do czynienia z toksycznym związkiem. Zobaczcie sami, jakie zachowania naszego partnera powinny dać nam do myślenia. 

Zobacz wideo Sławomir napisał piosenkę specjalnie na swoje 40. urodziny. "To już jest przekroczenie pewnej granicy i kryzys wieku średniego"

Jak rozpoznać toksyczny związek? 

Niektóre zachowania i symptomy na pierwszy rzut oka są zauważalne i powinny dać nam do myślenia. Na co powinnyśmy szczególnie zwrócić uwagę? Jednym z pierwszych objawów toksycznego związku, może być zawrotna prędkość w rozwijaniu relacji. Presja wywoływana przez partnera, by wejść na kolejny poziom związku w połączeniu z silnymi emocjami i poważnymi wyznaniami to pierwsza czerwona flaga. Dlaczego? Na początku takie zachowanie może chwytać za serce, ale ta miłość tak szybko jak się zaczęła tak szybko może się skończyć, a partner może stać się nagle chorobliwie zazdrosny. 

Każdy z nas chciałby poznać kogoś idealnego, ale nie bez powodu mówi się, że ideałów po prostu nie ma. Jeśli ktoś obiecuje nam gwiazdkę z nieba, może okazać się, że jest to jego po prostu sprytne zagranie, które ma nas zmanipulować i osaczyć. 

W toksycznym związku nie ma miejsca na własną przestrzeń. Gdy nagle czujesz, że nie masz czasu dla siebie, nie chodzisz już na ulubione zajęcia, nie spotykasz się ze znajomymi czy z rodziną to może być sygnał, że jesteś w toksycznym związku. Partner stopniowo oplata cię jak bluszcz, byś nie mogła podejmować własnych decyzji. Codziennie musisz pytać go o zdanie nawet w takich kwestiach jak ubiór czy wyjście z przyjaciółmi

W toksycznym związku może pojawić się agresja 

Chęć nieustannej kontroli może prowadzić do napadów złości, czy nawet agresji. Jeśli zachowujemy się nie po myśli naszego partnera, nasila się u niego frustracja, która może doprowadzić do przemocy fizycznej, czy psychicznej, która objawia się np. poprzez wyśmiewanie, poniżanie, lekceważenie czy krytykę. W toksycznej relacji takie sytuacje są na porządku dziennym. 

W toksycznym związku zamiast emocjonalnego wsparcia otrzymujemy chaos, huśtawkę nastrojów, cierpienie i ogromny stres. Pamiętajcie, że toksyczny związek może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych, napadów paniki, dolegliwości psychosomatycznych.  Pamiętajcie, że jeśli czujecie, że jesteście w toksycznej relacji, nie bójcie skorzystać się z pomocy psychologa czy psychoterapeuty. 

Więcej o: