Weź garść i rozsyp pod tujami. Krzewy zazielenią się w mgnieniu oka

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę tui, które często zachwycają niejedno oko. Po zimie czasem wymagają nawożenia, jednak nie trzeba w tym celu kupować produktów ze sklepu. Sprawdzi się to, co mamy w domu. Jak wykorzystać wodę po warzywach i fusy z kawy jako nawóz?

Tuje nie mają zbyt dużych wymagań w uprawie. Po zimie warto jednak zadbać o dostarczenie im dodatkowych składników odżywczych, by mogły rozwijać się bujnie i zdrowo. Niektóre domowe mieszanki zabezpieczą je też przed chorobami, a co najlepsze, nie wydasz na nie ani grosza. Metody są w pełni ekologiczne i przyjazne roślinom. Co należy zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Nie wylewaj, lecz wykorzystaj do nawożenia tui. Wystarczy podlać rośliny

Sklepy oferują wiele odżywek dedykowanych iglakom, jednak warto korzystać również z zupełnie naturalnych sposobów. Jednym z nich jest podlewanie tui wodą po gotowanych, niesolonych warzywach. Ważne, by wykorzystać jedynie tę, która nie została wzbogacona żadnymi przyprawami. W tym przypadku sprawdzi się woda po ugotowanych ziemniakach, kalafiorze, brokule, fasolce szparagowej, selerze, burakach czy włoszczyźnie. Płyn zawiera wiele składników odżywczych, takich jak fosfor, potas, żelazo i magnez, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go do podlewania tui.

Fusy z kawy jako nawóz. Wykorzystaj resztki, by wspomóc swoje tuje

Choć najczęściej wyrzucamy je do śmieci, fusy z kawy mogą przysłużyć się wzmocnieniu roślin ogrodowych. Pomogą również tujom, a dzięki zawartości azotu, fosforu i magnezu zadziałają podobnie lub nawet lepiej niż specjalistyczny środek ze sklepu. Jak wykorzystać fusy? Możesz zrobić to na dwa sposoby.

  1. Wysyp fusy na ziemię pod krzewami i zmieszaj je delikatnie z ziemią w proporcji 1:3.
  2. Dodaj fusy do wody (około 1 szklanka produktu na 10 l cieczy), a później podlewaj nimi tuje.

Ważne, by wykorzystywać czyste fusy, które nie zawierają resztek mleka i cukru, co z czasem mogłoby zwabić do ogrodu mrówki.

Więcej o: