Włóż do woreczków i rozłóż. Biedronka azjatycka odfrunie w popłochu. Wystarczą przyprawy z kuchni

Coraz cieplejsze dni prawiają, że na elewacji budynku czasem pojawiają się biedronki azjatyckie. Brak reakcji i ukąszenie może doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem, dlatego warto poznać sposób, jak się ich pozbyć. Przede wszystkim postaw na zapachy, których nie znoszą szkodniki.

Wielu ogrodników docenia biedronki, które zjadają mszyce i inne szkodniki wpływające negatywnie na uprawy. Niestety w przypadku biedronek azjatyckich sprawa wygląda zupełnie inaczej. Odmiana pojawiła się w Polsce już jakiś czas temu, a jej inwazja może przynieść negatywne skutki dla zdrowia człowieka. Jak pozbyć się szkodników?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jakie szkody powodują biedronki azjatyckie? Ich ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną

Inwazja biedronek azjatyckich w domu nie jest tylko problemem estetycznym czy kłopotem, przez który będzie trzeba wysprzątać mieszkanie. Okazuje się, że ukąszenie owadów może spowodować u człowieka nieprzyjemną reakcję alergiczną, która objawi się świądem, pokrzywką i opuchlizną. W niektórych przypadkach wywoła również problemy z oddychaniem, dlatego warto poznać sposób na jak najszybsze pozbycie się owadów.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich? Postaw na zapachy, które je odstraszą

Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się biedronek azjatyckich w domu i w jego pobliżu, warto zwrócić uwagę na zapachy, które są dla nich nieprzyjemne i je odstraszą. Mowa przede wszystkim o olejkach eterycznych. W tym przypadku sprawdzi się cytrusowy, pomarańczowy, kamforowy czy mentolowy. Jedyne co należy zrobić, to spryskać framugi okien i drzwi zapachem, a biedronki uciekną, gdzie pieprz rośnie. 

Inną metodą jest przygotowanie zapachowych woreczków. Wystarczy włożyć do lnianych lub muślinowych sakiewek rośliny (na przykład liście laurowe lub goździki) i umieścić je na parapetach i przy drzwiach wejściowych. Możesz też wyłożyć w tych miejscach skórki z cytryny, gdyż biedronki azjatyckie nie lubią zapachu kwaśnych owoców i będą omijać je szerokim łukiem.

Więcej o: