Jak prać ręczniki? Użyj 2 produktów z szafki kuchennej i pozbądź się bakterii

Nie musisz wydawać pieniędzy na ciągłą wymianę ręczników. Po prostu dobrze je traktuj i pielęgnuj już od pierwszego użycia, a będą ci służyć przez wiele lat. Oto jak prać ręczniki we właściwy sposób, aby wyeliminować większość bakterii, grzybów i wirusów, a zarazem nie doprowadzić do szybkiego zniszczenia tkaniny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grubość ręczników sprawia, że idealnie nadają się do zbierania wilgoci, co jest świetne, ponieważ wchłaniają nadmiar wody. Dlatego, niezwykle ważne jest, aby pozwolić ręcznikom całkowicie wyschnąć po użyciu lub po wypraniu. 

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak często prać ręczniki na świeże? Tego terminu lepiej nie przekraczać

Zwykłego ręcznika kąpielowego można użyć trzy lub cztery razy, w normalnych warunkach, zanim wrzucimy go do pralki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ręcznika do rąk. Tutaj należy dokonywać wymiany częściej, bo co dwa dni. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli tego nie widać, na zwykłym ręczniku mogą rozwijać się drożdże, pleśń czy bakterie. Nasze ciało nieustannie wytwarza pot, sól, sebum. Nawet jeśli woda zmyje część z nich z naszego ciała, inne pozostaną na jego powierzchni. Nie należy zapominać, również o gromadzącym się brudzie, w tym łupieżu, makijażu i pozostałości produktów kosmetycznych. Te rzeczy będą dobrze się rozwijać w ciemnej, zaparowanej łazience, przez co ręczniki będą szczególnie podatne na gromadzenie się bakterii.

Ważny jest również stan osoby korzystającej z ręcznika. Jeśli ktoś z rodziny jest lub był chory, najlepiej wymieniać ręcznik po każdym użyciu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i pachnące? Te sposoby pozwolą na wyeliminowanie bakterii

Ręczniki są pożywką dla bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Przyczynia się do tego zbyt długie pozostawienie ręczników, w dodatku wilgotnych w pralce, nagromadzenie detergentu, który nie został dokładnie wypłukany, a także pozostałości płynu do zmiękczania tkanin, który zatrzyma brud. Dzięki tym prostym wskazówkom dotyczącym czyszczenia pozbędziesz się bakterii, grzybów i wirusów. Pierwszym z nich podzieliła się pewna użytkowniczka platformy TikTok, która funkcjonuje pod nazwą @angelalanter.

  • Dokładnie wyczyść ręczniki, aby upewnić się, że nie zawierają bakterii. Wypierz 3-4 ręczniki w gorącej wodzie na najdłuższym cyklu z dodatkowym płukaniem. Dodaj 1 szklankę białego octu, do pierwszego cyklu płukania. Następnie użyj 1 szklankę sody oczyszczonej. Pamiętaj o natychmiastowym wyjęciu ręczników z suszarki.
  • Wyczyść pralkę. Uruchom urządzenie bez wkładu, a jedynie z białym octem, aby zdezynfekować wnętrze. Ustaw pralkę na najwyższą temperaturę i najdłuższy cykl. Napełnij każdy z dozowników białym octem. Po około 15 minutach cyklu, zatrzymaj pralkę i użyj szmatki, aby przetrzeć ją białym octem, szczególnie w gumową uszczelkę, w której często gromadzi się brud. Po 10 minutach zamknij drzwi i pozwól na zakończenie cyklu. Pozostaw pokrywę lub drzwi urządzenia otwarte, aby całkowicie wyschły. Mokre powierzchnie umożliwiają namnażanie się bakterii.
Więcej o: