Najpopularniejsze imię w PRL-u. Dzisiaj już mało kto nadaje je dziewczynkom

Choć w czasach PRL-u było jednym z częściej wymawianych, dziś statystyki nie pozostawiają wątpliwości, że to imię odchodzi do lamusa. Tylko nieliczni decydują się nazwać tak swoje córki. W zeszłym roku zaledwie 94 dziewczynki otrzymały w Polsce takie imię.

Więcej o imionach przeczytasz na Gazeta.pl

Trendy w nadawaniu konkretnych imion potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Bywa jednak i tak, że cieszą się ogromną popularnością przez długie lata i stopniowo zaczynają wypadać z obiegu. Tak jest właśnie w przypadku tego żeńskiego imienia, które w Polsce nadawane jest dzieciom coraz rzadziej.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Jedno z popularniejszych imion PRL-u. Dziś nosi je coraz mniej kobiet

Imię Teresa, bo o nim mowa, staje cię coraz rzadziej spotykanym w Polsce. Wyraźnie pokazują to statystyki z 2022 roku. Zeszłego roku imię Teresa nadano w naszym kraju zaledwie 94 razy. Najwięcej w województwie mazowieckim (23 dziewczynki), a najmniej w zachodniopomorskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (w każdym po dwie dziewczynki). Dla porównania, najczęściej nadawanymi żeńskimi imionami w 2022 roku były Zofia (5 714), Zuzanna (5 558), Hanna (5 261) i Laura (5 095).

Pochodzenie i znaczenie imienia Teresa

Teresa to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "mieszkanka wyspy Thera", znanej dziś jako Santorini. Osoby noszące imię Teresa, często uważane są za uparte, silne oraz ambitne. Cenią sobie dobrobyt i wygodę. Cechują się także empatią oraz ogromnym sercem.

Znane osoby noszące imię Teresa

  • Teresa Rosati - projektantka
  • Teresa Budzisz-Krzyżanowska - polska aktorka teatralna i filmowa
  • Matka Teresa z Kalkuty (Agnes Gonxha Bojaxhiu)
  • Teresa z Lisieux - Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza
  • Theresa May - brytyjska polityk
  • Teresa Lipowska - aktorkaTeresa Torańska - pisarka
Więcej o: