Posadź te rośliny na balkonie. Komary będą trzymać się od okien z daleka

W ciepłe wieczory wielu z nas lubi spędzać czas na zewnątrz na przykład w przydomowych ogródkach lub balkonach. Niestety przyjemność potrafią zniszczyć latające wokół komary, które przysiadają na naszej skórze. Jak się przed nimi uchronić? Okazuje się, że istnieją rośliny odstraszające te owady.

Komary można odstraszyć na wiele sposobów. Najczęściej kupujemy gotowe spraye lub spiralki, ale okazuje się, że na wypędzenie krwiopijców jest znacznie prostszy sposób. Wystarczy postawić na balkonie rośliny, które zniechęcą owady do pojawiania się w ich pobliżu.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Czy komary są niebezpieczne? Te uciążliwe owady potrafią być prawdziwym utrapieniem

Komary bywają uciążliwe, a latem pojawia się ich cała masa. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja rozmnażaniu tych owadów, które potrafią zepsuć najmilszy letni wieczór. Lgną do naszego ciała, zwabiane ludzkim potem i dwutlenkiem węgla, który wydychamy. Przysiadają na skórze i wkłuwają się, wpuszczając do naszego organizmu substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi. Ukąszenie po komarze to drobna swędząca krostka, jednak warto pamiętać, że te insekty mogą przenosić również wiele chorób. Warto więc chronić się przed komarami i stosować metody odstraszające.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odstraszyć komary? Posadź te rośliny, a insekty będą omijać je z daleka

Istnieją rośliny wydzielające nieprzyjemną dla komarów woń, czyli tak zwane olejki eteryczne kojarzące się insektom z niebezpieczeństwem. Dlatego posadzenie tych roślin w ogródku czy na balkonie skutecznie je odstraszy i zniechęci do odwiedzania. 

  • Komarzyca. Ta roślina to najskuteczniejsza broń na komary, jednak jej uprawa nie jest prosta. Nie powinna rosnąć w nasłonecznionych miejscach, gdyż może ulec poparzeniom. Lepiej wybrać lekko zacienione stanowiska.
  • Lawenda. Piękna roślina ozdobna zawiera olejek lawendowy, który odstrasza komary. Lubi słoneczne miejsca i przepuszczalną, żyzną glebę. Świetnie nadaje się do uprawy w doniczce. 
  • Mięta. Powinna rosnąć na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie dość, że działa odstraszająco na komary, to dodatkowo liście mięty są świetnym okładem na swędzące miejsca po ukąszeniach. 
  • Kocimiętka. Tej kociej rośliny komary wręcz nie znoszą, gdyż wydziela nieprzyjemny dla nich zapach.
  • Bazylia. To jadalne zioło chętnie używane jest w kuchni, ale nie każdy wie, że ma właściwości odstraszające komary. Zapach bazylii jest dla nich nie do zniesienia, warto więc posadzić bazylię w doniczce na balkonie lub ogrodzie, a niechciani goście z pewnością nie będą nas odwiedzać.
Więcej o: