Czym są prosaki na twarzy? Wiele z nas myli je z pryszczami lub kaszakami, ale to zupełnie inny rodzaj problemu. Ich usunięcie bywa trudne i często wymaga wizyty u dermatologa. Istnieje jednak domowy sposób, aby złagodzić występowanie prosaków na twarzy.
Obie zmiany skórne są bardzo podobne, dlatego często są ze sobą mylone. Istnieją jednak podstawowe różnice pomiędzy nimi. Po pierwsze prosaki na twarzy są znacznie mniejsze od kaszaków i przypominają brodawki. Mają bardziej jednolitą strukturę i występują w grupach w przeciwieństwie do kaszaków, które wyglądają jak ropne krosty i występują pojedynczo. Prosaki najczęściej pojawiają się w okolicy twarzy, głowie lub tułowiu, a przyczyną ich powstawania jest rogowacenie mieszków włosowych, co prowadzi do gromadzenia się pod skórą sebum.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli mierzymy się z problemem prosaków, unikajmy tłustych kremów stosowanych na noc i przeprowadzajmy dokładny demakijaż twarzy oraz okolic oczu. Chociaż prosaki na twarzy trudno usunąć bez specjalistycznej pomocy, w walce z nimi może przydać się olejek herbaciany. Z pewnością nie zaszkodzi naszej skórze, a działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ważne, aby aplikować go miejscowo i stosować regularnie, nawet kilka razy w ciągu dnia przez przynajmniej miesiąc. Wystarczy nanieść olejek na wacik i przykładać do zmian skórnych. Jednak jeśli mierzmy się z dużym wysypem krostek, należy udać się po pomoc do dermatologa.