Weź ten przedmiot i potrzyj tkaninę. Pozbędziesz się brudu i plam, a rolety będą jak nowe

Rolety materiałowe to jedne z najpopularniejszych sposobów osłony okien. Podobnie jak firanki i zasłony wymagają one regularnego czyszczenia i mycia. Podpowiadamy, jak myć rolety, aby zawsze wyglądały jak nowe.

Na roletach osadza się wiele zabrudzeń, jak kurz, tłuszcz czy smog. Ich czyszczenie może sprawiać kłopot, szczególnie że nie możemy ich wrzucić do pralki, gdyż grozi to uszkodzeniem tkaniny, z jakiej zostały wykonane. Sprawdź, jak wyczyścić roletę domowymi sposobami. 

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak wyczyścić rolety? Wypróbuj trik z... gumką do ścierania

Aby wyczyścić rolety, nie musisz ich ściągać. Wystarczy, że rozwiniesz je na całą długość, a potem za pomocą końcówki odkurzacza ustawionego na minimum ściągniesz nadmiar kurzu. Możesz użyć także rolki do czyszczenia ubrań lub mokrej szmatki z mikrofibry. Warto robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić tkaniny. Kiedy usuniesz kurz, przygotuj domowy środek do czyszczenia. Wymieszaj 2 szklanki ciepłej wody, szklankę płynu do naczyń i szklankę proszku do prania. Za pomocą gąbki delikatnie nakładaj powstałą mieszankę i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli na roletach znajduje się plama, która nie chce zejść, ciekawym trikiem jest zastosowanie… gumki do ścierania. Zanim jej użyjemy, sprawdźmy, czy nie ma na niej pozostałości po ołówku, a potem potrzyjmy gumką plamę, aż zetrzemy brud.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.p

Jak wyczyścić rolety dzień-noc? Z pomocą przyjdzie ci ocet

Rolety typu dzień-noc są bardzo delikatne, więc podczas ich czyszczenia należy być wyjątkowo ostrożnym. Roletę można umyć za pomocą ściereczki namoczonej w wodzie z octem. Delikatnie pocieramy materiał i pozostawiamy do wyschnięcia. Przydatne okażą się także patyczki kosmetyczne do doczyszczenia elementów rolety. 

Więcej o: