Bez tych dokumentów listonosz nie wyda emerytury? Seniorzy obawiają się oszustw

Poczta Polska zmieniła swój regulamin, co wzbudziło wątpliwości zarówno listonoszy, jak i seniorów. Wszystko przez to, że jeśli nie wypełnią odpowiednich dokumentów, nie będą mogli przekazać emerytom ich świadczenia. Co się zmieniło?

Seniorzy, którym świadczenie co miesiąc przynosi listonosz, mogą być zaskoczeni nowymi zmianami, jakie od 11 kwietnia 2023 roku zostały wprowadzone przez Pocztę Polską. Zakładały, że emerytura nie będzie im przekazana, jeśli nie udostępnią listonoszom swoich danych. Wszystko za sprawą wprowadzonej ustawy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Listonosz ma nowe obowiązki. Bez tego nie wyda seniorom emerytury?

Jak się okazuje, nastąpiła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Właśnie dlatego na barki listonoszy spadły nowe obowiązki, które na pierwszy rzut oka są odbierane przez seniorów jako próba wyłudzenia. Od 11 kwietnia 2023 roku, aby listonosz wydał emeryturę, senior lub seniorka nie tylko musiał okazać dowód osobisty, lecz także podać wrażliwe dane osobiste. Listonosz zobowiązany jest do tego, by odnotować w dokumentach obok imienia, nazwiska i numeru PESEL także numer dowodu osobistego. 

Taki sposób weryfikacji osób wzbudza w emerytach wątpliwości. - My naszą listonoszkę znamy. Ale niech kiedyś przyjdzie ktoś, kto powie mi, że dostaliśmy jakieś dodatkowe pieniądze, sto czy dwieście złotych, również zażąda dowodu, a potem okaże się oszustem, który weźmie na nas kredyt? - mówi jeden z seniorów w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Wprowadzone zmiany nie spodobały się także listonoszom. Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej zwróciło się do Zarządu Poczty Polskiej SA o wycofanie się z przyjętych założeń. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

Jak na zmiany reagują seniorzy? Niektórzy chcą zakładać konta w banku

Oszuści starają się wymyślać coraz to nowe sposoby na to, by uśpić czujność seniorek oraz seniorów i wyłudzić od nich pieniądze. Emeryci mają się więc na baczności, a wprowadzone zmiany wzbudzają w nich wątpliwości. Według nowych zmian nie wystarczyło jednorazowe wypełnienie dokumentów, lecz trzeba było robić to zawsze, gdy senior chce otrzymać emeryturę od listonosza. Jak reagują na to emeryci? - Postanowiliśmy z żoną podjąć szczególne środki ostrożności. Zakładamy konto w banku - przyznaje pan Jan w rozmowie z "Gazetą wyborczą". - Tyle mówi się o podobnych wyłudzeniach, które spotykają starszych. A tutaj w problematyczną sytuację wprowadza nas sam rząd - dodaje. Okazuje się jednak, że sytuacja została rozwiązana.

18 kwietnia 2023 r. Poczta Polska znów zmieniła regulamin, dając listonoszom nowe instrukcje. Wielu emerytów może odetchnąć więc z ulgą, ponieważ nie będzie już konieczności legitymowania się za każdym razem podczas odbioru emerytury od listonosza. Dotyczy to jedynie sytuacji, w których odbierany jest przekaz pocztowy nadawany przez jednostkę sektora finansów publicznych, w tym świadczenia emerytalno-rentowne.

Więcej o: