Nowe ulgi podatkowe 2023. Nie każdy o nich pamięta, a można sporo zaoszczędzić

Jeszcze tylko do 2 maja można złożyć deklarację PIT. Przy rozliczaniu się warto sprawdzić, czy przypadkiem nie przysługuje ci jakaś ulga bądź odliczenie. Niektóre z nich zostały wprowadzone zaledwie w 2022 roku, dlatego nie każdy o nich wie.

Każda osoba, która w 2022 roku podatkowym uzyskała przychody, musi złożyć deklarację PIT. W tym roku ma na to czas do 2 maja. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź, czy nie przysługuje ci żadna ulga. Niektóre zostały wprowadzone dopiero w zeszłym roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Ulga dla pracujących seniorów. Kto z niej skorzysta?

Pierwszą ulgą, którą warto znać jest ta dla pracujących seniorów. Mogą z niej skorzystać osoby, które mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie podbierają emerytury oraz renty i nadal pozostają aktywne zawodowo. Jeśli ich przychody uzyskane z:

 • pracy na etacie,
 • umowy zlecenia,
 • działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5 proc. stawką oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • zasiłku macierzyńskiego,

nie przekroczyły 85 528 zł, oznacza to, że są zwolnieni od podatku dochodowego. Oczywiście pod warunkiem, jeśli z tytułu uzyskania tych przychodów podlegają ubezpieczeniom społecznym.

Ulga dla rodzin 4+ dotyczy nie tylko rodziców biologicznych. O czym warto wiedzieć?

Inną stosunkowo nową ulgą jest także ulga dla rodzin 4+, która dotyczy podatników wychowujących co najmniej czwórkę dzieci. Tak samo jak w przypadku ulgi dla seniorów mogą z niej skorzystać osoby, których przychody osiągnięte z tych samych źródeł nie przekroczyły 85 528 zł u każdego z rodziców lub opiekunów prawnych. Jakie warunki jeszcze muszą spełnić? W stosunku do co najmniej czwórki dzieci:

 • wykonywać władzę rodzicielską,
 • pełnić funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało
 • sprawować funkcję rodziny  zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

W przypadku dzieci pełnoletnich mowa o wykonywaniu obowiązku alimentacyjnego lub sprawowania funkcji rodziny zastępczej

Ulgi i odliczenia, z których możesz skorzystać w tym roku. Jest ich całkiem sporo

Oczywiście to nie wszystkie ulgi, odliczenia oraz zwolnienia, które obowiązują w tym roku. Oprócz nich są także m.in.:

 • ulga na dziecko,
 • ulga rehabilitacyjna,
 • ulga na internet,
 • ulga termomodernizacyjna,

i wiele innych, które znajdziesz na stronie podatki.gov.pl. Oprócz tego warto wiedzieć, że od tego roku można przekazać organizacjom porządku publicznego 1,5 proc., a nie jak dotychczas 1 proc. Deklarację możesz złożyć online (wtedy ewentualny zwrot otrzymasz szybciej, bo w przeciągu 45 dni), lub osobiście w urzędzie.

Więcej o: