Więcej porad zdrowotnych na stronie Gazeta.pl
Kondycja naszych stóp ma ogromny wpływ na samopoczucie, warto więc o nie dbać. Doskonale wiedzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli odcisk. Odciski na stopach pojawiają się m.in. gdy mamy źle dobrane obuwie, które w trakcie chodzenia ociera się o skórę lub ją nadmiernie uciska. W takich miejscach naskórek przerasta i rogowacieje. Pojawia się bolesny ucisk. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym większy jest przerost tkanek w danym miejscu i większy, a więc i bardziej bolesny odcisk. A ze względu na umiejscowienie, często leczenie bywa trudne, problem też czasem powraca.
Gdy na stopie pojawi się odcisk, najlepiej wybrać się do kosmetyczki lub podologa. Jeśli nie jest duży, można próbować samodzielnie usunąć go środkami dostępnymi w aptekach i drogeriach. Można też sięgnąć po domowy sposób - okład z czosnku. Czosnek pospolity, czyli Allium sativum, ma wiele docenianych właściwości - jest naturalnym antybiotykiem, doskonale spisuje się w trakcie leczenia stanów zapalnych, ma właściwości zwalczające bakterie, wirusy i grzyby. Wzmacnia odporność organizmu, doskonale wpływa na układ trawienny i pomaga... usunąć odcisk.
Ząbek czosnku należy rozgnieść w prasce lub drobno posiekać i wymieszać z odrobiną oliwy. Wokół odcisku warto nakleić plaster bez opatrunku, żeby zabezpieczyć zdrową skórę. Następnie rozgnieciony czosnek nakładamy na odcisk, wszystko przykrywamy jałową gazą i ewentualnie zabezpieczamy plastrem, żeby tak przygotowany "opatrunek" się nie zsunął. Zostawiamy na noc.
domowe sposoby na odciski shutterstock
Sposób ten jest zalecany jedynie w przypadku łagodnych zmian i wobec braku dostępu do innych środków (np. gdy jesteśmy w podróży). Długotrwałe używanie czosnku w ten sposób może spowodować stan zapalny.