Białe plamy na stole to twoja zmora? Wystarczą dwa produkty, które na pewno masz w kuchni

Białe ślady na stole wiele osób przyprawiają o zgrzytanie zębów. Skąd się w ogóle biorą? Jak z nimi walczyć? Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów. Wystarczy zajrzeć do kuchennej szafki albo łazienki.

Z pewnością dokładnie wiecie, o czym mowa. Białe plamy czy okręgi na lakierowanym stole to zmora niejednej pani i pana domu. Nie działa na nie mycie gąbką z płynem do mycia naczyń czy przecieranie ściereczką z innym środkiem na zabrudzenia. W tym przypadku to nie daje efektów, bo nie walczymy z brudem. No więc z czym?

Zobacz wideo Zastanawiasz się, jak wyczyścić drewniane akcesoria kuchenne? Podpowiadamy!

Białe plamy na stole - skąd się biorą?

Jasne okręgi czy "kleksy" pojawiają się na stole zwykle po tym, jak postawiliśmy na nim kubek z gorącą herbatą czy rozlaliśmy alkohol. Dzieje się tak przez to, że wilgoć zostaje uwięziona w zewnętrznej warstwie lakieru. Zatem nie jest to żadne zabrudzenie.

Jak pozbyć się białych plam ze stołu?

Jest na to kilka sposobów. W wielu przypadkach nawet po upływie jakiegoś czasu udaje się doprowadzić mebel do prawie idealnego stanu, warto jednak zabrać się za to jak najszybciej. Dzięki temu zwiększamy szansę na stuprocentowy sukces. Co można zrobić, by pozbyć się brzydkich plam?

  • Należy przygotować gęstą papkę z soli i oliwy z oliwek, rozprowadzić ją grubą warstwą na plamie i pozostawić na trzy godziny. Po tym czasie dokładnie czyścimy blat i polerujemy. Sól wyciągnie wodę, a oliwa zabezpieczy powierzchnię.
  • Żelazko ustawiamy na temperaturę nieco wyższą niż dwie kropeczki. Ściereczkę kładziemy w miejscu plamy. Następnie spryskujemy materiał wodą z żelazka i przykładamy je do niej. Po każdym przejechaniu żelazkiem sprawdzamy, co dzieje się z blatem. Ciepło sprawi, że woda wyparuje. Jeśli nie widzimy różnicy, możemy nieco zwiększyć temperaturę żelazka, ale uważajmy, by nie przesadzić. 

Zatem detergenty pozostawmy na inne okazje. Zamiast nich wystarczą dwa produkty, które każdy ma w kuchni lub łazience. Czy rozwiązanie mogłoby być prostsze?

Więcej o: