Zamiast do śmietnika, wrzuć do słoika i podlej wężownicę. Będzie rosła jak na drożdżach

Sansewieria, znana też jako języki teściowej czy wężownica, to roślina prosta w uprawie i mało wymagająca. By rosła jak na drożdżach, warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. Wystarczy, że zajrzysz do kuchni.

Sansewieria cylindryczna czy sansewieria gwinejska cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na charakterystyczne liście. Jest łatwa w uprawie i świetnie nada się dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą roślin doniczkowych w domu. Dodatkowo wężownica oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Co robić, by zdrowo rosła i szybko wypuszczała nowe liście?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Jak dbać o sansewierię? Pamiętaj o właściwym podlewaniu

Sansewieria uchodzi za pancerną roślinę odporną nawet na osoby, które nie mają ręki do kwiatów. Jest odporna na niedobory wody, chwilowe przesuszenia czy nadmiar ciepła. Wybaczy więc drobne pomyłki w uprawie. Jak pielęgnować sansewierię, by pięknie rosła? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie podlewanie. Nawadniaj podłoże raz na 2-3 tygodnie, częstotliwość jednak zależy przede wszystkim od tempa przesuszania ziemi. Przed każdym podlewaniem sprawdź jej wilgotność przy pomocy drewnianego patyczka. Podłoże powinno niemal całkowicie przeschnąć.

Wsyp garstkę do doniczki. Sansewieria szybko wypuści nowe listki

By sansewieria szybko rosła i wypuszczała nowe liście, warto pamiętać też o dostarczaniu roślinie wymaganych składników odżywczych i zadbaniu o właściwe pH podłoża. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się domowej roboty nawóz ze skorupek jajek. Dostarczy roślinie cenne składniki jak wapń, selen, cynk czy miedź, obniży też kwasowość gleby. Możesz go przygotować na dwa sposoby.

  1. Pokrusz skorupki z jednego jajka (ugotowanego) i wsyp na wierzch podłoża w doniczce.
  2. Skorupki jajek wrzuć do słoika i zalej gorącą wodą. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie odcedź wywar i podlej nim sansewierię.

Dlaczego sansewieria gwinejska i cylindryczna marnieje? Przyczyny mogą być różne

Choć wężownica jest rośliną prostą w uprawie i nie ma zbyt dużych wymagań, zdarza się, że zaczyna marnieć. Na liściach mogą pojawiać się plamy, przebarwienia, a sansewieria zacznie usychać. Jakie są przyczyny?

  • Gnijące, żółknące liście - zbyt często podlewasz roślinę. Ogranicz nawadnianie i kontroluj wilgotność podłoża.
  • Blednące od krawędzi, a w końcu żółknące i brązowiejące liście - roślina ma za ciepło i za sucho. Przestaw ją w mniej nasłonecznione miejsce i podlewaj skąpo i stopniowo, by nie przelać korzeni.
  • Marniejąca roślina, pogarszający się wygląd i drobne plamy na liściach - atak szkodników, w tym wciornastków.
  • Ciemniejące i mięknące liście - narażasz roślinę na przeciągi i przechłodzenie. W trakcie wietrzenia pokoju przestaw doniczkę z dala od okna.
Więcej o: