Tajna broń na kleszcze. Niebawem znajdziesz ją pod swoim płotem

Kleszcze to prawdziwa zmora. Wiedzą o tym szczególnie właściciele psów, fanatycy spacerów i osoby, które mają przydomowy ogród. Sposobów na radzenie sobie z nimi jest sporo, ale tego prawdopodobnie nie znałyście.

Pewnie nie raz mijałyście na poboczu drogi czy łące gęsto rosnące, intensywnie żółte, drobne kwiatki. Jeśli natraficie na nie następnym razem, warto zabrać ze sobą kilka gałązek. Wrotycz, o którym mowa, to bowiem świetny odstraszacz kleszczy. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak dokładnie rozpoznać tę roślinę, kiedy i gdzie jej szukać, i co właściwie z nią zrobić.

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Jak wygląda wrotycz?

Wrotycz to roślina, której łodyga osiąga nawet 1,5 metra, nietrudno więc ją zauważyć, tym bardziej że jej kwiaty charakteryzują się intensywnym żółtym kolorem. Ułożone gęsto jeden przy drugim, tworzą sporej wielkości "koszyczki". Poznacie je także przez intensywny zapach, podobny do kamfory. To właśnie on sprawia, że zarówno kleszcze, jak i inne owady (muchy, komary) omijają roślinę z daleka.

Znajdziesz go praktycznie wszędzie

Wrotycz jest gatunkiem inwazyjnym i w uprawie przydomowej należy mocno pilnować, by się za bardzo nie rozrósł. Lecz nie musimy wysiewać go w swoim ogrodzie, by móc skorzystać z jego właściwości.  Rośnie bowiem gęsto na łąkach, przydrożach, w okolicy lasów. A kiedy możemy zacząć się za nimi rozglądać? Pierwsze kwiaty pojawią się już niebawem - kwitną od czerwca do sierpnia. Warto więc w sezonie zebrać ich trochę więcej i ususzyć.

Zbierz, ususz i przygotuj napar

By wykorzystać odstraszające kleszcze działanie wrotyczu, należy przygotować napar. W tym celu będziecie potrzebowały garść zasuszonych kwiatów. Zalejcie je dwiema szklankami wrzątku, przykryjcie i pozostawcie na 30 minut. Po tym czasie odcedźcie płyn, a następnie - przed wyjściem do lasu czy na spacer - natrzyjcie nim odsłonięte części ciała. Można także przelać go do butelki z atomizerem i spryskać ciało. Niektórzy stosują taki napar również na sierść zwierząt.

Jednak nie każdy może stosować wrotycz. Odradza się go kobietom w ciąży, ponieważ ma działanie poronne. Jak w przypadku innych ziół należy także zrobić próbę na małym obszarze skóry. W ten sposób upewnicie się, że nie pojawiła się żadna reakcja alergiczna.

Więcej o: