Dlaczego nie mogę znaleźć oszczędności? Pani od oszczędzania: "Po prostu za mało zarabiasz"

Chyba każda z nas przynajmniej raz w życiu na coś oszczędzała. Może w dzieciństwie na nowe rolki, może później na samochód czy mieszkanie, a może na nic konkretnego - po prostu, by mieć rezerwy na przyszłość. Jednym idzie to lepiej, innym gorzej i do tej drugiej grupy odnosi się bohaterka poniższego artykułu.

Karolina Nowicka to autorka profilów na Instagramie i TikToku. "Pani od oszczędzania" zamieszcza tam mnóstwo tipów odnośnie zarządzania pieniędzmi. W prosty sposób wyjaśnia tematy większego i mniejszego kalibru, np. jak działają rozmaite procesy ekonomiczne czy programy rządowe, czy lepiej kupić mieszkanie, czy je wynajmować oraz gdzie na co dzień szukać oszczędności. Profile na Instagramie i TikToku obserwuje odpowiednio 100 tysięcy i ponad 24 tysiące osób. Można więc śmiało stwierdzić, że publikowane treści są naprawdę pomocne. 

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

"Za mało zarabiasz"

Jak zwykle bywa w kwestiach finansowych, nie zawsze słyszymy to, co chciałybyśmy usłyszeć. Rzeczywistość czasem jest gorzka. I takich tematów nie boi się Pani od oszczędzania. Na przykład w poście o tym, dlaczego w żaden sposób nie udaje się nam zaoszczędzić, odpowiada, że niekiedy po prostu nie da się tego zrobić bez zwiększenia zarobków.

 
Gdzie się podziały te oszczędności? Dlaczego ich szukasz i nie możesz znaleźć? 1. Szukasz nie tam, gdzie trzeba. 2. Nie masz na to szukanie planu. 3. Po prostu za mało zarabiasz.

Nie tylko o zmianie pracy

Ta ostatnia kwestia może wywołać pewne poruszenie. Ale jak to? To nie jest tak, że zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie? Autorka wyjaśnia dalej:

Czasem choćbyś bardzo chciała, możesz nie móc znaleźć oszczędności, dlatego w tym przypadku warto zadbać o zwiększenie przychodów, poprzez np. negocjowanie warunków zatrudnienia, pracę dodatkową lub zmianę branży, w której pracujesz.
 

Na profilu znajdziemy też tipy, które omijają tak niełatwe tematy, jak zmiana pracy czy ekonomiczny żargon. Autorka podpowiada, jak oszczędzać na co dzień. Można to zrobić między innymi przez kupowanie dużych paczek produktów, które często jemy, stworzenie szafy kapsułowej czy niezastawianie grzejników meblami.

Więcej o: