Rosnące ceny i koszty życia, a także wydatki na leki czy leczenie sprawiają, że seniorzy liczą każdy wydany grosz. Wielu emerytów nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą skorzystać z ulg i zniżek pozwalających na uniknięcie pewnych opłat lub zaoszczędzenie na podróżach.
Więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Legitymacja emeryta pozwala m.in. na skorzystanie z ulg w komunikacji miejskiej. Uprawnia też do zniżek w wielu instytucjach czy firmach, ale też aptekach czy podczas wydarzeń kulturalnych. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, mogą złożyć wniosek o Ogólnopolską Kartę Seniora wydawaną przez Stowarzyszenie MANKO. Karta upoważnia do zniżek we współpracujących ze stowarzyszeniem punktach, w tym sanatoriach, uzdrowiskach czy instytucjach kultury. Konieczne jest wniesienie opłaty:
PKP Intercity jakiś czas temu wprowadziło Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat, może skorzystać z rabatu i kupić bilety ze zniżką 30 procent. Oferta obowiązuje we wszystkich pociągach Intercity, w tym pociągach Pendolino i TLK. Osoby po 60. roku życia taniej kupią bilety zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie, a także kupując bilety okresowe.
Zniżki obowiązują również w ofertach lokalnych przewoźników. Warszawska Kolej Dojazdowa osobom po 60. roku życia oferuje zniżkę w wysokości 50 procent, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie 25 procent, z kolei Koleje Mazowieckie pozwalają bilet jednorazowy zakupić ze zniżką w wysokości 35 procent. Pociągi POLREGIO oferują 25 procent zniżki na bilety jednorazowe i 10 procent na bilety okresowe. Warto sprawdzić obowiązujące ulgi na stronie przewoźnika.
Dodatkowo każdy emeryt i rencista ma prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku w pociągu dowolnego przewoźnika ze zniżką 37 procent. Ulga obowiązuje jednak jedynie w drugiej klasie. Wymagane jest zaświadczenie wydane przez odpowiednią instytucję, np. związek emerytów.
Seniorki i seniorzy po 60. roku życia, którzy miesięcznie otrzymują świadczenie nieprzekraczające połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, są zwolnieni z abonamentu radiowo-telewizyjnego. W 2023 roku zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy osób, których miesięczna emerytura nie przekracza kwoty 3173,08 zł brutto. Z płacenia abonamentu zwolnione są również osoby, które ukończyły 75 lat, mają I grupę inwalidzką bądź są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Konieczne jest złożenie oświadczenia w placówce Poczty Polskiej. Szczegóły można znaleźć tutaj.