Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. Za niektóre usługi nie zapłacą nawet złotówki. Jest jeden warunek

Ulgi dla seniorów po 60. roku życia to sposób na podreperowanie skąpego budżetu emerytów, którzy często muszą liczyć się z każdym wydanym groszem. Dzięki nim mogą zaoszczędzić m.in. na podróżach. Sprawdź, jakie ulgi dla seniorów przysługują w 2023 roku.

Rosnące ceny i koszty życia, a także wydatki na leki czy leczenie sprawiają, że seniorzy liczą każdy wydany grosz. Wielu emerytów nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą skorzystać z ulg i zniżek pozwalających na uniknięcie pewnych opłat lub zaoszczędzenie na podróżach.

Więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Ulgi dla seniorów. Legitymacja emeryta 2023 i Ogólnopolska Karta Seniora

Legitymacja emeryta pozwala m.in. na skorzystanie z ulg w komunikacji miejskiej. Uprawnia też do zniżek w wielu instytucjach czy firmach, ale też aptekach czy podczas wydarzeń kulturalnych. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, mogą złożyć wniosek o Ogólnopolską Kartę Seniora wydawaną przez Stowarzyszenie MANKO. Karta upoważnia do zniżek we współpracujących ze stowarzyszeniem punktach, w tym sanatoriach, uzdrowiskach czy instytucjach kultury. Konieczne jest wniesienie opłaty:

  • 35 zł - karta ważna rok,
  • 50 zł - karta ważna dwa lata.

Bilet dla seniora. Tańsze podróże w pociągach dla osób po 60. roku życia

PKP Intercity jakiś czas temu wprowadziło Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat, może skorzystać z rabatu i kupić bilety ze zniżką 30 procent. Oferta obowiązuje we wszystkich pociągach Intercity, w tym pociągach Pendolino i TLK. Osoby po 60. roku życia taniej kupią bilety zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie, a także kupując bilety okresowe.

Zniżki obowiązują również w ofertach lokalnych przewoźników. Warszawska Kolej Dojazdowa osobom po 60. roku życia oferuje zniżkę w wysokości 50 procent, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie 25 procent, z kolei Koleje Mazowieckie pozwalają bilet jednorazowy zakupić ze zniżką w wysokości 35 procent. Pociągi POLREGIO oferują 25 procent zniżki na bilety jednorazowe i 10 procent na bilety okresowe. Warto sprawdzić obowiązujące ulgi na stronie przewoźnika.

Dodatkowo każdy emeryt i rencista ma prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku w pociągu dowolnego przewoźnika ze zniżką 37 procent. Ulga obowiązuje jednak jedynie w drugiej klasie. Wymagane jest zaświadczenie wydane przez odpowiednią instytucję, np. związek emerytów.

Zwolnienie z abonamentu RTV. Przysługuje osobom po 60. roku życia, pod jednym warunkiem

Seniorki i seniorzy po 60. roku życia, którzy miesięcznie otrzymują świadczenie nieprzekraczające połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, są zwolnieni z abonamentu radiowo-telewizyjnego. W 2023 roku zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy osób, których miesięczna emerytura nie przekracza kwoty 3173,08 zł brutto. Z płacenia abonamentu zwolnione są również osoby, które ukończyły 75 lat, mają I grupę inwalidzką bądź są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Konieczne jest złożenie oświadczenia w placówce Poczty Polskiej. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Więcej o: