Dziś królowa Elżbieta II skończyłaby 97 lat. Bez męża nie mogła żyć. "Jego praca to nigdy jej nie zawieść"

W dniu swoich 21 urodzin mówiła - "Deklaruję przed wami wszystkimi, że całe moje życie, czy będzie ono długie, czy krótkie, będzie poświęcone służbie wam i służbie naszej wielkiej imperialnej rodzinie, do której wszyscy należymy." Swoją obietnicę spełniła. Dziś królowa Elżbieta skończyłaby 97 lat.

70 lat oddanej służby swojemu krajowi. Szanowana, uwielbiana i kochana przez cały świat. Zawsze stawiała na klasę i opanowanie mimo przemian na świecie, zawirowań w życiu prywatnym, królowa zawsze zachowywała grację. Dziś skończyłaby 97 lat.

Zobacz wideo Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przysięgała oddanie i służbę swojemu krajowi. Obietnicy dotrzymała

21 kwietnia 1947 roku w dniu swoich 21 urodzin, w przemówieniu radiowym księżniczka Elżbieta mówiła:

Deklaruję przed wami wszystkimi, że całe moje życie, czy będzie ono długie, czy krótkie, będzie poświęcone służbie wam i służbie naszej wielkiej imperialnej rodzinie, do której wszyscy należymy.

- mówiła.

Księżniczka Elżbieta Aleksandra Maria urodziła się w szczęśliwej rodzinie. Jej ojciec, Albert, urodzony jako książę był drugim synem króla Jerzego V i królowej Marii. Albert bez pamięci zakochał się w pochodzącej z jednego z arystokratycznych rodów Elżbiecie Bowes-Lyon. Poznali się gdy ona miała 5, a on 10 lat.

Bertie, bo pod takim pseudonimem znany był wśród rodziny i przyjaciół, był nią zachwycony, choć pokolenie wcześniej oczekiwano by od niego, by poślubił kogoś o królewskim pochodzeniu. Królowa Maria pojechała sprawdzić, o co cały ten ambaras. Jednak lady Elżbieta była niezłym ziółkiem i jąkający się Bertie o książęcym pochodzeniu musiał oświadczać się trzy razy, zanim usłyszał pożądaną odpowiedź (z początku został odrzucony, ponieważ, cytując lady Elżbietę, >>bałam się, że już nigdy nie będę mogła samodzielnie myśleć, mówić i zachowywać się w sposób, jaki według mnie jest właściwy<<)". Gdy w końcu zgodziła się poślubić księcia, sir Henry Chatham odnotował w dzienniku, że „w całej Anglii nie ma ani jednego mężczyzny, który by mu nie zazdrościł.

- odnotował „Vogue"  w 1919 r.

 

Wzięli ślub w kwietniu 1923 r. w Westminster Abbey, a trzy lata później urodziła się ich najstarsza córka

Wuj księżniczki Elżbiety, David, od dziecka przygotowywany do roli króla i służby dla kraju, uległ urokowi amerykańskiej podwójnej rozwódki Wallis Simpson i zrzekł się tronu, by być z „kobietą, którą kocha". W ten sposób jego jąkający się młodszy brat Bertie nagle został królem i w 1937 r. został koronowany jako Jerzy VI.

Elżbieta była pierwszą od dwustu lat Brytyjką poślubioną przez członka panującej rodziny. Tworzyli z Albertem zgodne i kochające się małżeństwo. Wychowywali dwie córki – Elżbietę i młodszą od niej o cztery lata Małgorzatę.

23 lipca 1939 r., kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej, 13-letnia księżniczka po raz któryś już spotkała się z płowowłosym, 18-letnim Filipem, tym razem zakochując się w nim po uszy. Tego roku zaczęli ze sobą korespondować. Filip po czasie odwzajemnił uczucie Elżbiety, młodzi zaręczyli się w 1947 r. Para wzięła ślub 20 listopada 1947 r.

 

Książę Filip był świadomy swojej roli. Miał wspierać żonę i zapewniać koronie stabilizację

Dla Filipa jego rola była oczywista: miał wspierać żonę i zapewniać koronie stabilizację. Powiedział mi o tym pierwszego dnia, gdy zaproponował mi pracę. Powiedział, że jego praca, po pierwsze, drugie i trzecie, to nigdy jej nie zawieść.

- relacjonował swojej biografce Fiammetcie Rocco pierwszy prywatny sekretarz księcia Michael Parker. 

Sześć lat po ślubie, ojciec księżniczki Elżbiety, zmarł w wieku 56 lat z powodu zatoru tętnicy. Oznaczało to, że jego najstarsza córka musi wstąpić na tron. Książę Filip cieszył się życiem rodzinnym i domem w Clarence House. Był to więc dla niego wielki wstrząs. Zrezygnował z kariery w marynarce, co odczuł jako wielką stratę. W zamian oddał się służbie publicznej. Elżbieta natomiast z początku jako młoda, popularna i lubiana królowa, z czasem stawała się coraz bardziej szanowana i doświadczona. Z biegiem czasu zmieniały się też relacje Elżbiety II z premierami - sytuacja, w której to ona uczyła się od znacznie starszego i doświadczonego Churchilla się odwróciła i później to kolejni szefowie rządów podczas cotygodniowych audiencji mogli czerpać z jej doświadczeń. 

 

Elżbieta II stawała się dla Brytyjczyków stałym punktem odniesienia. Mimo zmian rządów ona  trwała niezmiennie

W 2007 roku, w wieku 81 lat Elżbieta II stała się najstarszym brytyjskim monarchą. Kilka miesięcy wcześniej ogłoszono wyniki badań, w których większość Brytyjczyków wyraziła życzenie, aby królowa panowała aż do swojej śmierci. Gdy ukończyła 90 lat, część jej publicznych obowiązków przejęli członkowie rodziny królewskiej, ale rządziła do ostatniego dnia. Zmarła 8 września w Zamku Balmoral w wieku 96 lat, niespełna półtora roku po tym, jak została wdową. Przez całe długie życie spędzone u boku księcia Filipa cieszyła się doskonałym zdrowiem. On był jej skałą. Gdy go zabrakło, monarchini zaczęła słabnąć. 

Moim zdaniem to odchodzenie w krótkim czasie po partnerze to taka wewnętrzna decyzja. To nie dzieje się samo, tylko ma związek z wolą.

— mówiła w rozmowie z Medonetem psychoterapeutka Joanna Godecka.

W wywiadzie udzielonym Katie Couric w 2012 roku, książęta Harry i William powiedzieli: – Za zamkniętymi drzwiami jest naszą babcią. Babcią, z którą nie należy zadzierać.

Dziś nie tylko rodzina, ale również cała Wielka Brytania wspomina królową, pamiętając jej oddaną służbę krajowi oraz nieskazitelną postawę.

 

Źródła: Vouge.pl, gazetka.be, mfclassic.pl, medonet.pl

Więcej o: