500 plus dla seniora. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie każdy wie, że nie wypłaca się go jedynie emerytom. Jakie należy spełnić warunki, by otrzymać dodatkowe pieniądze?

W dobie inflacji wielu ludzi często szuka sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że państwo stara się wspierać obywateli i proponuje wiele dodatkowych świadczeń. Niektóre z nich zależą od progu dochodowego, a ten zwiększył się od 1 marca. Nie inaczej jest w przypadku tzw. 500 plus dla seniorów. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy

500 plus dla seniora. Czym jest i co zrobić, by otrzymać świadczenie?

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nazywa się je w ten sposób dlatego, że najczęściej trafia właśnie do seniorów. Choć utarta nazwa wskazuje na konkretną grupę osób, okazuje się, iż z dodatkowych pieniędzy mogą skorzystać też osoby młodsze. Wystarczy, że spełnią określone warunki:

  • ukończone 18 lat;
  • orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji;
  • brak uprawnień do pobierania emerytury ani renty i brak prawa do pobierania innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, lub posiadanie tych uprawnień, ale łączna wysokość pobieranej kwoty według przepisów obowiązujących od 1 marca 2023 r. nie przekracza 2157,80 zł;
  • należy mieszkać w Polsce i mieć obywatelstwo polskie lub prawo stałego pobytu w Polsce.

Co ważne,  świadczenie nie przysługuje osobom tymczasowo aresztowanym lub odbywającym karę pozbawienia wolności. Wyjątek stanowi odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Aby uzyskać świadczenie, należy wraz z odpowiednimi dokumentami złożyć wniosek w wybranej placówce ZUS. Można też przesłać go elektronicznie lub pocztą. Wniosek może zostać złożony również przez przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika lub opiekuna faktycznego świadczeniobiorcy.

Ile wynosi kwota świadczenia? Okazuje się, że to nie zawsze 500 zł

Osoby, które nie mają uprawnień do pobierania emerytury lub renty, albo pobierają ją, lecz nie przekracza kwoty 1657,80 zł, otrzymają świadczenie w wysokości 500 zł.  Jeśli kwota pobieranych świadczeń emerytalnych i rentowych jest wyższa, jednak nie przekracza 2157,80 zł, kwota będzie niższa niż 500 zł. W tym przypadku będzie to różnica między kwotą 2157,80 zł i łączną kwotą przysługujących świadczeń.

 

Więcej o: