Dlaczego budzimy się o 3 w nocy? Powodem nie jest "godzina diabła"

Problem budzenia się w nocy dotyka wielu osób. Najczęściej widzimy wtedy na zegarku godzinę 3.00. Wbrew krążącym historiom o godzinie duchów, nasze przebudzenie o takiej porze nie ma nic wspólnego z siłami nadprzyrodzonymi. Co więc dzieje się wtedy z naszym ciałem?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Wiele osób zauważa, że budzi się pomiędzy 3.00 a 4.00 w nocy. Jak się okazuje, jest to sterowane przez naszą psychikę oraz naturalne procesy zachodzące w organizmie. Żeby wstać wypoczętym, powinnyśmy spać 8 godzin dziennie. Chociaż budzić się w nocy można kilka razy, to właśnie tę pobudkę o 3.00 pamiętamy najbardziej. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wideo Komary nie dają ci spać? Tak pozbędziesz się ich z domu

Dlaczego budzimy się o 3 w nocy? Dwie fazy snu

Sen to bardzo ważna część naszego życia. Dzięki spaniu możemy się zregenerować i prawidłowo funkcjonować następnego dnia. Gdy wieczorem kładziemy się do łóżka, marzymy o nieprzerwanym śnie i obudzeniu się dopiero wraz z dźwiękiem budzika. Zdarza się jednak, że o godzinie 3.00 nagle się budzimy i nieraz mamy problem, żeby ponownie zasnąć. Jest to związane z fazami snu. Pierwsza faza to NREM i charakteryzuje się twardym snem. Występuje od razu po zaśnięciu i trwa ok. 100 minut. Dochodzi wtedy do obniżenia ciśnienia we krwi i spadku temperatury ciała. To właśnie wtedy organizm naprawdę odpoczywa i się regeneruje.

Druga faza to REM i właśnie wtedy dochodzi do pobudki między 3.00 a 4.00 nad ranem. W fazie REM temperatura ciała ponownie wzrasta, a mózg intensywniej pracuje. W tym czasie śnimy, ale jesteśmy bardziej czujni. Prowadzi to do wybudzeń, za którymi stoi wzmożona praca mózgu, a także nasze podświadome obawy i zmartwienia, które zakłócają regenerację i uniemożliwiają odprężenie się. Właśnie dlatego ciężko jest nam ponownie zasnąć, gdy już dojdzie do pobudki.

Szybki test, który powie, czy twój mózg się starzeje. Tylko przyjrzyj się uważnie! (zdjęcie ilustracyjne) Czy mózg się starzeje? Dowiesz się przy pomocy testu

Czy 3.00 to godzina duchów? Nauka stawia sprawę jasno

O 3.00 w nocy w naszym organizmie dochodzi do spadku melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego. Gdy melatonina spada, a temperatura ciała się podnosi, instynktownie się budzimy. W fazie NREM rzeczywiście odpoczywamy, więc jeśli prześpimy już kilka godzin i obudzimy się o 3.00, organizm będzie w fazie REM i nie będzie już odczuwał aż tak dużej potrzeby snu.

Część osób wierzy, że pobudka o 3 w nocy ma związek z tzw. godziną diabła i zjawiskami paranormalnymi. Krążą teorie, że o tej godzinie zaciera się granica między światem żywych a umarłych. Nic bardziej mylnego. - Wiara jest potężną rzeczą. Kiedy wierzymy w "godzinę diabła", dodajemy temu mocy - mówi Ben Eno, ekspert od zjawisk paranormalnych. Warto jednak zaufać nauce i przyczyny upatrywać się wyłącznie w fizjologii człowieka.

Więcej o: