Czy palenie ogniska na działce jest legalne? Pamiętaj o jednej zasadzie. Unikniesz wysokiego mandatu

Zbliżają się coraz cieplejsze wieczory, a wraz z nimi chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jednak spotkania z przyjaciółmi przy ognisku nie zawsze mogą być tak przyjemne, jakby się wydawało. Rozpalenie ognia może skończyć się surowym mandatem.

Chcesz spędzić letni wieczór przy ognisku? Okazuje się, że nie wszędzie można rozpalić ogień, a według art. 82 Kodeksu Wykroczeń rozpalenie go w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi wysoką karą.

Zobacz wideo Co zrobić w przypadku oparzenia u dziecka?

Czy można palić gałęzie na swojej działce? Gdzie możemy rozpalić ognisko?

Kiedyś palenie na działce liści i gałęzi było powszechną praktyką na pozbycie się odpadów zielonych. Dziś  według Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., prawo zakazuje nam samodzielnego spalania na posesji tego typu odpadów. Powinniśmy gromadzić je w workach, oddać do gminnego oddziału PSZOK lub kompostować. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozpalenia ogniska? Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwestii ochrony przeciwpożarowej i budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, mówi jasno, że nie możemy rozpalać ognia:

  • w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu,
  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czy można palić ognisko na swojej działce? Pamiętaj o tej zasadzie

Jeśli nie naruszymy powyższych wytycznych, prawo nie zakazuje rozpalania ogniska na działce ani w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że do ogniska najlepiej użyć dobrze wysuszonego drewna, którego wilgotność nie przekracza 20%, gdy wtedy ograniczymy emisję dymu do atmosfery. Według Art. 145 KW zanieczyszczenie środowiska i zakłócanie spokoju publicznego grozi mandatem do 500 złotych. Warto również podkreślić, że nasze ognisko nie powinno przeszkadzać sąsiadom lub uczestnikom ruchu drogowego. W sytuacji, gdy przez ulatujący dym, jest zmniejszona widoczność, powstaje zagrożenie na drodze, co może poskutkować interwencją straży miejskiej lub policji. 

Więcej o: