Czym nawozić czosnek wiosną? Zapomnij o gotowych odżywkach, a latem zbierzesz duże i okazałe główki

Czym nawozić czosnek wiosną, aby pięknie i zdrowo rósł? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Czosnek jest popularną rośliną ogrodową, która do prawidłowego wzrostu nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, czym nawozić czosnek wiosną, aby zebrać obfite plony.

Czosnek można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Najczęściej sadzimy go w okresie wiosennym, a do prawidłowego wzrostu warto zastosować nawóz. Czym nawozić czosnek wiosną, aby wyrósł zdrowy, a główki duże i okazałe? 

Zobacz wideo Czosnkowe supełki

Jak sadzić czosnek? Zrób to w odpowiednim terminie, a plony będą obfite

Jeśli zastanawiasz się, jak sadzić czosnek, pamiętaj, że w okresie wiosennym należy posadzić go, gdy ziemia jest dobrze odmarznięta. Najczęściej robimy to wraz z początkiem kwietnia, a nawet pod koniec marca. Pamiętajmy, że czosnek możemy posadzić również w późniejszym terminie, ale wówczas zbory będą mniej obfite, gdyż roślina nie zdąży wykształcić systemu korzeniowego. Główkę czosnku rozdzielamy na ząbki i umieszczamy w ziemi na głębokości od 3 do 5 centymetrów w odstępach co 10 cm. Roślina powinna rosnąć w miejscu słonecznym na wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Idealnymi odmianami czosnku do uprawy wiosennej jest Cyryl, Jankiel i Janus.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czym nawozić czosnek wiosną? Zamiast kupować drogie preparaty, wypróbuj domowy sposób

Wiosenne nawożenie czosnku powinno się odbyć, kiedy roślina wypuści od 3 do 5 liści. Potrzebuje wówczas więcej energii do budowy nowych liści, a pierwszą oznaką niedoboru składników odżywczych jest zżółknienie i łamanie się końcówek liści. Czym nawozić czosnek wiosną? Należy zastosować nawóz zawierający magnez, azot i siarkę. Można skorzystać z gotowych odżywek, a także przygotować obornik koński lub bydlęcy. Jak go zrobić? Gnojówkę należy wsypać do połowy wiadra, a następnie zalać wodą i odstawić na 5 dni. Po upływie tego czasu należy podlać roślinę. Można wykorzystać odchody końskie, bydlęce lub ptasie. 

Więcej o: