Jak sadzić seler, żeby był duży? Przez jeden szczegół możesz zmarnować całe zbiory

Seler należy do tych warzyw, które z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogródku. Zdarza się jednak, że pierwsze zbiory są rozczarowujące, a korzeń selera jest wielkości dwuzłotówki. Jak tego uniknąć i jak sadzić seler, żeby był duży? Pamiętaj o kilku krokach i uzbrój się w cierpliwość.

Uprawa selera początkowo wydaje się dość skomplikowana, jednak wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach, by cieszyć się zbiorami. Nieprawidłowo sadzone warzywo jesienią raczej rozczaruje, niż zachwyci swoją wielkością. Jak tego uniknąć? Pamiętaj o kilku niezbędnych krokach.

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak uprawiać seler? Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie

Seler sadzi się z rozsady. Jej samodzielne przygotowanie trwa nawet dwa miesiące. Jeśli spóźniłaś się z zasianiem, nic straconego. W sklepach ogrodniczych znajdziesz już gotowe rozsady, które możesz niemal od razu przesadzać do gruntu. Pamiętaj jednak o odpowiednim miejscu.

Seler nie powinien być uprawiany ponownie w tym samym miejscu, co w poprzednim sezonie. Lepiej nie wybieraj na uprawę grządek po marchwi, pasternaku lub pietruszce, unikaj też towarzystwa bobu i sałaty. Z powodzeniem możesz z kolei posadzić seler w towarzystwie roślin kapustnych, ogórków, brokułów, fasoli, pomidorów czy czosnku.

Kiedy i jak sadzić seler, żeby był duży? Pamiętaj o jednym, a korzeń będzie dorodny

Kiedy sadzić seler z rozsady? Najlepszym terminem jest druga połowa maja, gdy nie istnieje zagrożenie, że wystąpią wiosenne przymrozki niszczące zbiory. Spulchnij glebę w miejscu, w którym zamierzasz uprawiać seler. Dobrze, by było odpowiednio nasłonecznione, żyzne i o obojętnym odczynie.

Jak sadzić seler, żeby był duży? Posadź go w rozstawie 20 na 30 centymetrów, w wilgotnym podłożu. Głębokość sadzenia powinna być dokładnie wyważona - zbyt płytkie lub zbyt głębokie sprawi, że korzeń będzie niewielki. Pąk wierzchołkowy nie może znaleźć się pod ziemią, dlatego najlepiej posadź seler na takiej samej głębokości, na jakiej sadzona była rozsada. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, szczególnie w trakcie upałów. Dzięki temu uzyskasz odpowiednio duże i smaczne warzywo.

Więcej o: