Złóż ten wniosek w ZUS po śmierci bliskiej osoby. Niewiele osób o tym wie. Możesz sporo stracić

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że środki gromadzone w ramach OFE, czy II filaru podlegają dziedziczeniu. Gdy osoba, która je gromadziła, zmarła, mogą być one przekazane małżonkowi oraz innym wskazanym.

W chwili śmierci bliskiej osoby często nie mamy głowy do tego, by pamiętać o wszystkich sprawach. Mało kto myśli w takiej chwili o tym, że być może zmarły gromadził środki w ramach OFE czy na subkoncie. Niewiele osób wie, że podlegają one dziedziczeniu. Niewiedza sprawia, że w ten sposób możemy stracić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

O tym zapewne nie wiesz. Środki z OFE i II filaru można dziedziczyć

Środki zebrane przed przejściem na emeryturę w ramach OFE, czy tzw. II filaru podlegają dziedziczeniu i są dzielone na dwie części. Pierwsza z nich przysługuje małżonkowi, zaś druga osobom wskazanym przez zmarłego. W przypadku braku osób wskazanych przechodzą one na spadkobierców. Natomiast jeśli zmarły nie miał męża bądź żony, wtedy należą się one wskazanym bądź spadkobiercom. Dziedziczeniu nie podlegają jedynie pieniądze zbierane na indywidualnym koncie, czyli I filarze. Niestety, choć często mowa o sporych kwotach, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ZUS ani towarzystwa zarządzające funduszami, o tym nie przypominają.

klucz w drzwiach Zostawiasz klucz na noc w drzwiach? Od dziś przestaniesz

Jak sprawdzić, czy bliski gromadził pieniądze w ramach OFE? Potrzebny wniosek

Co więcej, nie informują one z urzędu także o fakcie, czy bliski był członkiem OFE, oraz w jakiej wysokości środki zgromadził. Jeśli chcesz uzyskać informacje na ten temat, należy udać się do ZUS-u z wnioskiem, a następnie zgłosić do towarzystwa, które zarządzało tymi funduszami. Wniosek jest również niezbędny w momencie, kiedy chcemy otrzymać zgromadzone w ten sposób środki. Póki co nie ma określonego terminu na jego złożenie. – Niewykluczone jednak, że ZUS może powoływać się na przedawnienie roszczeń z tego tytułu – przyznał doradca prawny Mariusz Sowiński w rozmowie z Business Insider.

Sposób na worki pod oczami Nie wyrzucaj, a połóż na powieki. Sińce pod oczami szybko znikną

Co zrobić, by odzyskać pieniądze po śmierci bliskiej osoby? Złóż wniosek wraz z tymi dokumentami

Jak możemy przeczytać na stronie ZUS-u każdy, kto przystąpił do OFE, wskazywał osobę bądź osoby, którym w razie śmierci będą przysługiwały zgromadzone przez nią środki. Jeśli chcesz je odzyskać, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami (m.in. odpisem aktu zgonu czy np. aktu małżeństwa) do odpowiedniego funduszu. Co w przypadku, kiedy zmarły nie korzystał z OFE, ale zbierał pieniądze na subkoncie? Wtedy osoby uprawnione mogą złożyć wniosek do ZUS z prośbą o transfer lub wypłatę tych środków. W przypadku kiedy zmarły nie wskazał osób uprawnionych do dziedziczenia, środki przechodzą w skład spadku.

Więcej o: