Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Rząd zapowiada zmiany i przygotowuje projekt ustawy

Zorganizowanie pogrzebu jest nie tylko emocjonującym, lecz także niezwykle kosztownym wydarzeniem. Z roku na rok ceny rosną, a zasiłek pogrzebowy od dwunastu lat wynosi taką samą kwotę. Powstał jednak projekt ustawy, który zakłada jego wzrost.

Koszty związane z organizacją pochówku nieustannie wzrastają. W przeciwieństwie do zasiłku pogrzebowego, który od 2011 roku nie uległ zmianie. Od dwunastu lat wynosi 4 tysiące złotych, co obecnie wielu rodzinom nie pozwala na przygotowanie pochówku bez korzystania z dodatkowych źródeł dochodu. Zapowiadane są jednak zmiany, a Sejmowa Komisja Petycji już przygotowała projekt ustawy.

Zobacz wideo Bartoszewski: Jestem zaniepokojony, że na mszach uprawia się politykę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek pogrzebowy nie wystarcza. Jak odnosi się do tego Ministerstwo Rodziny?

Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku wynosi taką samą kwotę, czyli 4 tysiące złotych. Mimo wzrostu cen jego wysokość nie zmieniła się, lecz od kilku miesięcy zaczęło się nieco w tej sprawie dziać. Stanowisko dotyczące zasiłku pogrzebowego zajął wiceminister rodziny. - Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa - powiedział Stanisław Szweda. To jednak nie wszystko. Sejmowa Komisja Petycji przygotowała projekt ustawy, który zakłada pewne korzystne zmiany.

Będzie wyższy zasiłek pogrzebowy? Są wstępne wyliczenia

Sejmowa Komisja Petycji przygotowała projekt ustawy, który zakłada zmiany związane z zasiłkiem pogrzebowym. W jego uzasadnieniu wskazują, że "ustawa będzie miała pozytywny wpływ na budżety gospodarstw domowych członków rodzin osób zmarłych, ponieważ pozwoli im uniknąć zadłużania się. Ustawa może zmniejszyć zainteresowanie krótkoterminowymi pożyczkami, zwykle z bardzo wysokim oprocentowaniem". Jakie dokładnie zmiany mają zostać wprowadzone?

Projekt ustawy zakłada coroczną waloryzację zasiłku pogrzebowego. Z roku na rok miałby wzrastać o wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, a proponowane rozwiązanie miałoby wejść w życie już od 2024 roku. Jak wylicza "Fakt", biorąc pod uwagę prognozy NBP, wówczas zasiłek pogrzebowy byłby wyższy nawet o 500 zł.

Więcej o: