Te matki mogą otrzymać 2458 zł co miesiąc. Wniosku nie złożą w ZUS

Świadczenie pielęgnacyjne to wparcie finansowe dla osób, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się niepełnosprawną osobą. Jego wysokość jest ściśle związana z minimalnym wynagrodzeniem i zmienia się każdego roku. Ile teraz wynosi i kto może się o nie starać?

Świadczenie pielęgnacyjne to wsparcie pieniężne dla osób, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia i pracy zarobkowej na rzecz podjęcia się opieki nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny. Ile wynosi w tym roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przedsiębiorcy pytają Tuska wprost: Czy macie już przygotowany plan zmian?

Kto otrzyma świadczenie pielęgnacyjne? Rezygnacja z pracy to niejedyny warunek

Na wstępnie warto zaznaczyć, że mimo podobnej nazwy świadczenie pielęgnacyjne to zupełnie inna forma wsparcia, przyznawana na odmiennych warunkach niż zasiłek pielęgnacyjny lub dodatek pielęgnacyjny. Dokładniej przysługuje ono osobom opiekującym się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Mowa o:

  • matce lub ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, czyli dziadkom, rodzeństwu,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny (wstępni, zstępni, rodzeństwa), oprócz osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,

którzy nie podejmują się lub rezygnują z zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej, na rzecz sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Co istotne, ważne jest także, by niepełnosprawność osoby, która wymaga pomocy, powstała przed 18. rokiem życia, lub w trakcie nauki w szkole, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. 

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? Jego wzrost związany jest z minimalnym wynagrodzeniem

Świadczenie pielęgnacyjne podlega corocznej waloryzacji, a jego wysokość zmienia się wraz z 1 stycznia. Ustalane jest na podstawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że od początku 2023 roku wynosi ono 2458 zł miesięcznie. Na jak długo jest przyznawane? Najczęściej jest to czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na konkretny czas. Wtedy świadczenie jest wypłacane do ostatniego dnia jego terminu ważności. Warto wiedzieć, że wniosek o świadczenie pielęgnacyjne należy złożyć nie w ZUS, a w urzędzie gminy bądź miasta, który będzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Więcej o: