Zalej szklankę tego produktu wrzątkiem i przykryj odpływ talerzykiem. Po godzinie będzie czysty i drożny

Resztki po jedzeniu w zlewie to szybki i prosty przepis na zatkany odpływ. Co zrobić, kiedy faktycznie tak się stanie? Zamiast sięgać po mocną, żrącą chemię wypróbuj sprawdzone, domowe triki. Zadziałają błyskawicznie, a co więcej są bezpieczne i tanie.

Wystarczy chwila nieuwagi, czy niechęci do sprzątania, aby w zlewie wylądowały resztki po obiedzie, fusy po kawie, czy herbacie, olej, kawałki skorupek po jajkach i wiele innych produktów, których zdecydowanie nie powinny w nim być. O ile skrupulatnie je pozbieramy, nie będzie problemu. Niestety najczęściej wraz z odkręceniem wody lądują one w odpływie, co wkrótce prowadzi do jego zatkania. W jaki sposób go udrożnić z pomocą domowych sposobów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Co na zatkany odpływ w zlewie, umywalce czy wannie? Sięgnij po domowe produkty

W sklepach nie brakuje profesjonalnych środków chemicznych o żrących właściwościach, które udrożnią zatkany odpływ. Niestety, nie są one obojętne dla naszego zdrowia oraz środowiska, dlatego lepiej z nich zrezygnować na rzecz bardziej ekologicznych metod. Skuteczną mieszankę do udrażniania rur zrobisz z pomocą produktów, które zapewne już masz w domu. Możesz je stosować zarówno w przypadku zlewu kuchennego, jak i umywalki w łazience czy odpływu wanny lub prysznica.

Domowy trik na zatkany zlew. Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Jak odetkać zlew domowym sposobem? To banalnie proste. Wsyp do odpływu 1 szklankę sody oczyszczonej, a następnie zalej ją szklanką najzwyklejszego octu. Teraz przykryj otwór talerzykiem, tak by mieszanka nie wydostała się do zlewu. Po chwili usłyszysz charakterystyczne syczenie, co będzie oznaczało, że środek zaczyna działać. Teraz uzbrój się w cierpliwość i poczekaj godzinę. Po tym czasie wystarczy wyjąć talerzyk i dokładnie przemyć zlew bieżącą, letnią wodą. Odpływ będzie udrożniony i czysty. Zniknie również nieprzyjemny zapach.

Prosty sposób na udrożnienie odpływu. Sięgnij po proszek do pieczenia

W przypadku odpływu, który zaczyna być niedrożny, możesz użyć innego sposobu. Wsyp do niego opakowanie proszku do pieczenia, a następnie zalej gorącą wodą i przykryj otwór talerzykiem. Wystarczy 10 minut, by po problemie nie było śladu. Na koniec dokładnie spłucz zlew wodą. Na przyszłość, by zapobiegać nawracaniu problemu, wystarczy, że kupisz zwykłe sitko. Kosztuje grosze, a skutecznie zatrzyma wszelkie resztki przed dostaniem się do odpływu.

Więcej o: