Blandyna i Lucyfer to niejedyne propozycje. Oto oryginalne imiona na bierzmowanie

Podczas wyboru imienia patrona warto się kierować symboliką. Młodzi ludzie szukają często oryginalnych imion, aby wyróżnić się z grupy. Podpowiadamy nietuzinkowe imiona świętych, których można obrać sobie za patronów podczas bierzmowania.

Sakrament bierzmowania wiąże się nie tylko z szeregiem przygotowań, ale także z wyborem imienia, co bywa dla młodych ludzi trudne. Imiona wybieramy spośród imion świętych i błogosławionych, jednak często chcemy, aby dane imię było wyjątkowe. Sprawdź najoryginalniejsze imiona świętych i błogosławionych.

Zobacz wideo Nicole odeszła z sekty mormonów. Teraz edukuje na TikToku

Jakie imię może wybrać kandydat do bierzmowania? "Imię patrona, którego świętość, chciałby naśladować"

Według instrukcji duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski wybrane podczas bierzmowania imię powinno być święte lub błogosławione. W dokumencie czytamy:

Kandydaci do bierzmowania nie powinni kierować się przy tym wyborze atrakcyjnością samego imienia, ale pięknem życia tego, którego wybierają sobie za patrona. Kandydat do bierzmowania nie musi wybierać sobie nowego patrona, jeśli imię, jakie otrzymał na chrzcie, jest "święte". Może jednak wybrać sobie kolejnego patrona, którego drogę do świętości chciałby naśladować.

3 oryginalne imiona męskie. Ci święci żyli naprawdę

  • Kwadrat Apolgeta — żył najprawdopodobniej w II wieku i był uczniem apostolskim. Podarował on cesarzowi Hadrianowi "Apologię", czyli książkę, w której przedstawiał swoje poglądy dotyczące wiary
  • Monitor — pełnił posługę we francuskim Orleanie około 472 roku. Biskup prowadził misje zakonne i pomagał lokalnej społeczności w codziennym życiu. 
  • Święty Lucyfer — był biskupem Sardynii około 353 roku. W IV wieku imię Lucyfer pozbawione było negatywnych skojarzeń i oznaczało "niosący światło".

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietuzinkowe imiona żeńskie. Kim były te patronki?

  • Kunegunda Luksemburska — żyła około 1000 roku, była królową Niemiec, która złożyła śluby czystości i wstąpiła do zakonu. 
  • Blandyna z Lyonu — rzymska męczennica, która zginęła podczas prześladowania chrześcijan. Święta katolicka i prawosławna. 
  • Koleta Boylet — zakonnica żyjąca na przełomie VI i V wieku. Zapoczątkowała gałąź zakonu klarysek. 
Więcej o: