Wyrzucasz łupiny cebuli? Lepiej włóż je do słoika i podlej nimi rośliny

Składnik, który wiele z nas wykorzystuje do przygotowywania potraw, generuje również resztki, które najczęściej lądują w koszu na śmieci. Ten scenariusz może się jednak zmienić. Oto jak sprytnie wykorzystać łupiny i skórkę cebuli do wzmocnienia roślin doniczkowych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekologiczne ogrodnictwo cieszy się niesłabnącą popularnością. Stosowanie naturalnych metod odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu oraz zdrowiu planety. Istnieje wiele różnych nawozów ogrodowych, które można łatwo przygotować w domu, używając zwykłych przedmiotów ze spiżarni lub podwórka. Wiele z nich zawiera mnóstwo mikroelementów i cennych składników odżywczych, które mogą okazać się przydatne w przypadku zasilania roślin.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Naturalne nawozy. Jak przygotować nawóz z łupin cebuli?

Łupiny i skórki, które pozostają w naszej kuchni podczas przygotowywania potraw, najczęściej lądują w koszu na śmieci. Wcale nie musisz powtarzać tego scenariusza, bowiem jest to świetny produkt do przygotowania naturalnej odżywki dla roślin i środka na choroby i szkodniki. Skórka cebuli jest bogatym źródłem antyoksydantów, potasu, a także wapnia, żelaza, magnezu oraz miedzi, dzięki czemu rośliny staną się bujniejsze i zdrowsze. Aby przygotować nawóz organiczny w płynnej formie, będziesz potrzebować 1-2 garście łupin z kilku cebul. W tym celu możesz wykorzystać łuski cebuli zwyczajnej, czerwonej lub dymki.

  1. Przygotowane 1-2 garści łuski od cebuli umieść w szczelnym naczyniu np. z pokrywką. W tym celu idealnie sprawdzi się duży słoik.
  2. Całość zalej 1 litrem ciepłej wody.
  3. Zamknij naczynie i ustaw w chłodnym oraz zacienionym miejscu na ok. 24 godziny.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu przecedź roztwór i przelej do konewki.
 

Możesz użyć tego organicznego płynnego nawozu wraz z wodą do nawadniania lub w formie sprayu. Przed zastosowaniem najlepiej rozcieńczyć 100 do 200 ml mieszanki w jednym litrze wody. Stosować w zależności od potrzeb rośliny np. raz w tygodniu. Efekty będą zauważalne już po 2-3 użyciach.

Do jakich roślin stosować nawóz z łupin cebuli? Domowy sposób na pielęgnację w stylu zero waste

Gotowym płynnym nawozem z łupin cebuli można zasilać nie tylko domowe rośliny doniczkowe, ale również wiele roślin ogrodowych. Preparat wykorzystasz jako oprysk, chroniący rośliny przed szkodnikami. Nawóz z łupin cebulowych sprawdza się także w przypadku roślin z gatunków ozdobnych oraz warzyw i owoców. Z powodzeniem naturalnym nawozem z łupin cebuli zasilisz ogórki, pomidory, truskawki, ziemniaki, kapustę, porzeczki, a nawet agrest.

Więcej o: