Jako 6-latka mierzyła 172 cm. Teraz nie mieści się w samochodzie, a w samolocie potrzebuje 6 miejsc

Rumeysa Gelgi pochodząca z Turcji to najwyższa żyjąca kobieta na świecie. Na tym jednak nie kończą się jej rekordy! Ze względu na swój wzrost, 25-latka potrzebuje specjalnie dostosowanych mebli, transportu i nie tylko. Nic jednak nie powstrzymuje jej przed spełnianiem marzeń m.in. o podróżowaniu samolotem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rumeysa Gelgi urodziła się 1 stycznia 1997 roku w Turcji. Była pierwszym potwierdzonym przypadkiem zespołu Weavera w kraju. Jest to rzadkie schorzenie, powodujące nienormalnie szybki rozwój kości. a według National Organization for Rare Diseases jak podaje portal Insider, zgłoszono, że tylko 50 osób cierpi na tę chorobę.

Najwyższa kobieta na świecie. Rumeysa Gelgi posiada aż pięć rekordów na swoim koncie

Rumeysa Gelgi została ogłoszona najwyższą kobietą na świecie w październiku 2021 roku przez Księgę Rekordów Guinnessa, mierząc równo 215,6 cm. Ale to nie był pierwszy raz, kiedy ustanowiła rekord świata w wysokim wzroście. Dokonała tego również w 2014 roku, kiedy została ogłoszona najwyższą żyjącą nastolatką na świecie. 26-latka co ciekawe posiada również kilka innych rekordów świata, które zweryfikowano w 2022 roku w tym:

  • Najdłuższy palec żywej osoby (kobiety): 11,2 cm,
  • Największe dłonie żywej osoby (kobiety): jej prawa ręka ma 24,93 cm, a lewa 24,26 cm,
  • Najdłuższe plecy żywej osoby (kobiety): 59,90 cm.

Gelgi, gdy miała sześć lat, mierzyła już 172 cm wzrostu. Jak opisywała, czuła się jak "dziecko uwięzione w ciele dorosłego". Przez całe życie walczyła również z szeregiem problemów zdrowotnych, w tym z wadą serca i skoliozą, które wymagały chirurgicznej interwencji. Ze względu na rzadką chorobę, musiała uczyć się w domu, oczekując na kolejne zabiegi. Ucierpiały na tym jej kontakty z rówieśnikami.

To nie była łatwa podróż. Nie miałam żadnych przyjaciół, ponieważ tak bardzo różniłam się od dzieci w moim wieku, ale dałam radę.

Obecnie pracuje jako front-end developer, a w wolnym czasie lubi pływać, chodzić na zakupy, odkrywać nowe miejsca, a także tulić się do swojego kota.

Zobacz wideo Dart bije rekordy popularności i tworzy niezapomniane widowiska. O co w nim chodzi?

Pięciokrotna rekordzistka. Jak wygląda jej codzienność? 

Życie codzienne nie jest dla Rumeysy Gelgi takie proste. Wiele rzeczy wymaga specjalnego przystosowania do jej potrzeb. 26-latka nie może jeździć samochodem, dlatego zamiast tego jest przewożona vanem. Ze względu na swój stan zwykle porusza się na wózku inwalidzkim, ale jest w stanie przemieszczać się również za pomocą chodzika, choć przez krótki czas.

 

Co więcej, w jej domu znajdują się specjalne meble wykonane pod wymiar, ponieważ jej wzrost uniemożliwia dopasowanie standardowych opcji. Gelgi posiada dostosowane do jej wzrostu łóżko, krzesło oraz biurko. Jej ulubionym elementem garderoby są sukienki, ale również je musi odpowiednio dopasować i zazwyczaj szyć na wymiar. Przez wiele lat poza zasięgiem była również podróż samolotem. W 2022 roku udało się jednak zrealizować marzenie o podróżowaniu. Turkish Air zgodziło się dostosować sześć miejsc w samolocie specjalnie dla Gelgi i pozwolić jej położyć się na nich na specjalnych noszach.

Więcej o: