Rozpuść w wodzie i podlej krzewy. Nie zdążysz zbierać pomidorów

Pomidory są świetnym dodatkiem do sałatek, sosów czy tradycyjnych kanapek. Jeśli masz je w swoim ogrodzie lub szklarni, warto od czasu do czasu wspomóc sadzonki nawozem z domowego produktu. Sprawdź, jak przygotować korzystne mieszanki, które zapewnią obfite plony.

Każdy ogrodnik chciałby cieszyć się zdrowymi, pełnymi soku pomidorami. Stosowanie gotowych nawozów ze sklepu wydaje się bardzo proste i wygodne, jednak należy uważać, by nie przenawozić roślin, co tylko im zaszkodzi. Na szczęście istnieją inne metody, które zapewnią obfite plony. Wystarczy wykorzystać produkty, które niektórzy z nas na co dzień mają w domu. Jak zrobić nawóz do pomidorów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Czym nawozić pomidory? Sprawdzi się to, co zazwyczaj wyrzucasz do śmieci

Nie każdy wie, że łatwy w przygotowaniu płynny nawóz można zrobić przy pomocy skórek od bananów, które zazwyczaj wyrzucamy do śmieci. Produkt zawiera spore ilości potasu, który wspomoże wzrost rośliny.

  1. Umyj skórki z banana, pokrój je na małe części i wysusz.
  2. Rozkrusz wyschnięte skórki i zmieszaj je z wodą tak, by były nią przykryte.
  3. Odczekaj około 1 tydzień, przecedź płyn i podlewaj nim sadzonki pomidorów.

Dobrym sposobem jest też wykorzystanie skórek jako nawóz doglebowy. Jedyne co należy zrobić, to zakopać je w pobliżu krzaczków pomidorów.

Czym podlewać pomidory, żeby dobrze owocowały? Drożdże pomogą nie tylko w wypiekach

Tanim i prostym sposobem zapewniającym obfite i zdrowe plony pomidorów jest wykorzystanie drożdży piekarskich. Produkt zawiera potas, wapń, fosfor, magnez, selen, żelazo, a także wiele innych witamin i aminokwasów. Okazuje się, że niepozorna kostka odpowiednio zasili rośliny, by bujnie urosły. Co istotne, gotowy preparat można stosować też na innych roślinach.

  1. Zalej około 100 g drożdży piekarskich w kostce 10 l wody. Warto posłużyć się w tym celu plastikowym wiadrem.
  2. Wymieszaj roztwór, a po kilku godzinach podlej pomidory. Nawóz z drożdży wystarczy stosować około 2 razy w miesiącu.

Tiktokerka @basia_plantslover w jednym z nagrań w aplikacji pokazała, jak przygotowuje oprysk z drożdży na pomidory. Metoda przygotowania jest taka sama, jak powyższa, jednak opcjonalnie można dodać też rozpuszczone w wodzie szare mydło. Mało kto wie, że taki dodatek pozwoli pozbyć się szkodników atakujących rośliny, takich jak mszyce i przędziorki.

Więcej o: