Jaką emeryturę otrzymują biskupi? Pieniądze dostają nie tylko z ZUS. Kwoty mogą zwalić z nóg

Duchowni, którzy przechodzą na emeryturę otrzymują świadczenie nie tylko z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz także z Funduszu Kościelnego. Ile może wynosić podwójna emerytura biskupa? Kwota robi wrażenie.

Wiele osób zastanawia się, jaką emeryturę pobierają duchowni. Okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą być to naprawdę wysokie kwoty. Jakie świadczenie co miesiąc otrzymuje emerytowany biskup? Posiadane majątki mogą robić wrażenie, a wszystko za sprawą pobierania podwójnej emerytury.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podwójna emerytura dla duchownych. Na jakie kwoty mogą liczyć?

W przypadku duchownych wysokość otrzymywanej emerytury zależy od zarobków oraz opłacanych składek. Po osiągnięciu wieku emerytalnego księżą i biskupi mogą pobierać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko jednak zmienia się, gdy duchowny ukończy 75. rok życia. Wówczas przysługuje mu nie tylko emerytura z ZUS-u, lecz także Funduszu Kościelnego, który również jest opłacany przez państwo. Dzięki temu ksiądz czy biskup może pobierać podwójne świadczenie. Na jakie kwoty wówczas mogą liczyć?

Gdy księża ukończą 75 lat i zaczynają pobierać podwójne świadczenie, mogą co miesiąc dostawać wówczas nawet 5 tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku biskupów, jednak tutaj kwoty są o wiele wyższe. Każdego miesiąca na ich konta może trafiać nawet 10 tysięcy złotych. Rząd w 2023 roku przeznaczył na Fundusz Kościelny 216 milionów złotych, a rok wcześniej było to 192,8 milionów złotych.

Kwoty niektórych świadczeń mogą zaskakiwać. Biskupi pobierają emeryturę nie tylko z ZUS-u

Choć duchowni po osiągnięciu odpowiedniego wieku pobierają podwójne świadczenie, niektórzy z nich mogą liczyć na naprawdę imponujące kwoty. Jak podaje "Fakt" Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź ma otrzymywać aż 18 tysięcy złotych emerytury. Wszystko dlatego, że był biskupem polowym Wojska Polskiego, a dzięki temu przysługują mu świadczenia generalskie. Poza tą kwotą może pobierać także dodatkowo świadczenie z Funduszu Kościelnego w kwocie oscylującej w granicach 5 tysięcy złotych.

Więcej o: