Chcieli nazwać syna jak ulubiony przysmak. Polscy urzędnicy byli nieugięci

Przy wyborze imienia dla dziecka niektórzy stawiają na ponadczasową klasykę, podczas gdy inni chcą, by imię ich pociechy zapadało w pamięć. Niektórzy dają się jednak ponieść fantazji, a ich wybory nie zawsze spotykają z aprobatą ze strony Urzędu Stanu Cywilnego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Niektórym ta decyzja spędza sen z powiek. Jedni wybierają klasyczne, tradycyjne imiona, często nadawane po przodkach lub członkach rodziny. Pozostali stawiają jednak na kreatywność i chcą wyróżnić swoje pociechy oryginalnymi imionami. Nietypowe imiona mogą jednak zostać odrzucone decyzją Urzędu Stanu Cywilnego, o czym warto pamiętać.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Najpopularniejsze imiona 2022 w Katowicach. Różnice są minimalne

Katowicki magistrat przygotował podsumowanie najczęściej nadawanych w ostatnich 12 miesiącach imion. W 2022 roku w Katowickim Urzędzie Stanu Cywilnego zostało zarejestrowanych 5230 noworodków. Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej w wypowiedzi dla portalu dwakwadranse.pl tłumaczyła, że różnice pomiędzy najpopularniejszymi imionami są niewielkie, a o pozycji w rankingu decydują decyzje raptem kilkorga rodziców. - W przypadku dziewczynek imię Zuzanna nadano 109 razy, Julia – 102 razy, a Hanna – 98 razy. Podobnie jest w przypadku chłopców. Tu prym wiodło imię Jakub nadane 108 razy. Następny pod względem popularności był Antoni (100 razy) i Nikodem (93 razy). Co więcej, w Katowicach po raz pierwszy pojawiło się imię męskie Filemon, a także żeńskie imię Lilli.

Imiona dla chłopca. Wydawało im się idealne dla ich syna, jednak urzędnicy mówią "nie"

Okazuje się, że 2022 roku zdarzyły się również pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił nadania zaproponowanego imienia. Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej przekazała, że chodziło o imię, zainspirowane ulubionym rodzajem słodkiej przekąski rodziców. - Tak było np. w przypadku zdrobnień imion czy propozycji nadania chłopcu imienia Marcepan. Rodzice dziecka tłumaczyli, że bardzo lubią marcepan, dlatego chcieli, by syn miał tak na imię. - stwierdziła. Warto pamiętać, że choć nie ma sformalizowanej listy imion, które można nadać dziecku, to istnieją ograniczenia, których trzeba przestrzegać. Z przepisów prawa wynika, że pociechy nie można nazwać w sposób ośmieszający ani nieprzyzwoity. Imię nie może być zgłoszone również w formie zdrobniałej i powinno jasno wskazywać na płeć dziecka. 

Więcej o: