Rozcieńcz z wodą i spryskaj ogródek. Stonki ziemniaczane znikną w mgnieniu oka

Stonki ziemniaczane to średniej wielkości chrząszcze o charakterystycznym, żółtym pancerzu z paskami. Jak sama nazwa wskazuje, żerują głównie na ziemniakach, skutecznie niszcząc uprawy. Jak się ich pozbyć naturalnymi i niedrogimi sposobami?

Choć z pozoru wyglądają niewinnie, stonki ziemniaczane bywają naprawdę uporczywymi szkodnikami, które ze względu na swoją ogromną żarłoczność bardzo szybko potrafią zniszczyć uprawy ziemniaków. Zarówno dorosłe osobniki jak i larwy żywią się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Jednorazowo samica może złożyć od 10 do 30 sztuk jaj, z których po zaledwie 10-19 dni wylęgną się głodne larwy. Jak się ich pozbyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Domowy wywar przeciw stonkom. Zagotuj cebulę oraz czosnek

Stonki wygonisz dzięki roztworowi na bazie cebuli oraz czosnku. Wszystko ze względu na mocny, charakterystyczny zapach, który drażni szkodniki. Do 10 litrów wody dodaj 200 g łupin cebuli, oraz zmiażdżonych ząbków czosnku. Gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny, a następnie przecedź i dolej świeżej wody, by całości wciąż było 10 litrów. Dla lepszego efektu możesz dodać odrobinę szarego mydła. Gdy ostygnie, tak przygotowanym roztworem pryskaj ziemniaki, a stonki czym prędzej uciekną.

Ekologiczny oprysk z wrotyczu. Pomoże nie tylko ze stonkami

W walce ze stonką pomoże ci naturalny i ekologiczny oprysk, który wykonasz samodzielnie. 300 g świeżego wrotyczu lub 30 g suszu zalej 10 litrami wody, a następnie odstaw na 24 godziny, mieszając co jakiś czas. Następnie przecedź i dodatkowo rozcieńcz z wodą w proporcji 1:2. Stosuj regularnie, lecz z umiarem. Oprysk pomoże nie tylko ze stonkami, ale także mszycami, owocówkami, a nawet gąsienicami bielinka.

Jak pozbyć się stonki? Sięgnij po uniwersalny produkt z kuchni

Niezawodny i tani oprysk wykonasz również z produktu, który zapewne masz w kuchni. Mowa oczywiście o occie. By nie uszkodzić roślin, ale skutecznie wypędzić szkodniki rozcieńcz go w wodzie w proporcji 1:10 i pryskaj ziemniaki, gdy roślina osiągnie ok. 15 cm wzrostu. W ten sposób szybko i bezproblemowo zażegnasz problem. Warto także wiedzieć, że z pomocą sprytnego triku możesz sprawić, że stonki będą omijać twoje uprawy szerokim łukiem. Posadź wokół ziemniaków pachnącą miętę, bądź bazylię. Ich charakterystyczny zapach skutecznie zniechęci szkodniki do żerowania na twoich plonach. 

Więcej o: