Czy można grillować na balkonie? "Mam dość. Cały smród wlatuje przez balkon"

Polacy uwielbiają grilla. Niektórzy już w pierwsze wiosenne dni rozpoczęli sezon na kiełbasę z rusztu, inni czekają z tym do majówki. Niestety nie wszyscy posiadają własną działkę czy ogródek, żeby grillować swobodnie. Niektórzy ku niezadowoleniu sąsiadów próbują robić to na balkonie. Czy mogą zostać ukarani mandatem?

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Każdego roku grillowanie na balkonie wywołuje sporo emocji. Niektórzy twierdzą, że balkon jest częścią należącą do mieszkania, więc mogą tam robić, co tylko zechcą. Nie zgadzają się z tym osoby, którym zapachy z grilla wlatują do salonów. Teoretycznie przepisy polskiego prawa nie zabraniają rozpalenia grilla na balkonie w bloku, jednak w praktyce istnieją ustawy oraz rozporządzenia, które w takim wypadku mogą zostać zastosowane, a grillujący sąsiedzi ukarani mandatem. 

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

"Mam dość. Cały smród wlatuje przez balkon"

Zdania naszych czytelników w sprawie grillowania na balkonie są podzielone. Jedni uważają, że narzekanie na grillujących sąsiadów to przesada i "już niedługo nic nie będzie można robić". Drudzy mają dość osób, które myślą wyłącznie o własnej wygodzie i zaburzają spokój mieszkańców. 

Smród grillowanego mięcha dostaje się do mego mieszkania mimo zamkniętych okien. Sąsiedzi z parteru mają to gdzieś.
Jak pranie rozwiesisz, to będziesz mieć wędzonkę. Moi sąsiedzi próbowali, ale skończyło się to interwencją straży miejskiej 
Balkon nie jest do grillowania! Rozsądni ludzie powinni o tym wiedzieć
Co za problem zjeść mięso z piekarnika? Naprawdę trzeba dymić wszystkim sąsiadom?
U mnie na osiedlu jeden z mieszkańców uznał, że grill na balkonie będzie fajny. Po tym jego sąsiadka pewnie miała inne zdanie gdy iskierki zapaliły jej mieszkanie.

- czytamy w komentarzach pod artykułem dotyczącym grillowania na balkonie. 

Czy za grillowanie na balkonie można dostać mandat?

Po pierwsze grill na balkonie może być zagrożeniem pożarowym. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709) za stworzenie zagrożenia pożarowego można dostać naganę, grzywnę w wysokości 5000 zł, a w skrajnych przypadkach trafić do aresztu. Ponadto grillowanie na balkonie może być zakazane przez wspólnotę mieszkaniową. Nawet jeśli robimy to w naszym mniemaniu w sposób bezpieczny, powinniśmy pomyśleć o komforcie sąsiadów.

Może, zamiast narażać się na kłótnie, warto poszukać miejsc w mieście, które wyznaczone do grillowania. W Warszawie możemy to robić m.in. w parku Skaryszewskim i Praskim czy na Polach Mokotowskich. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto zapoznać się z regulaminem parku, zanim rozstawimy tam grilla.

Więcej o: