Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pieniążek zyskał ostatnio sporą popularność. Roślina stała się gościem w wielu domach dzięki nietypowemu kształtowi liści. Oprócz pięknego wyglądu kwiat ma także symboliczne znaczenie. Dowiedz się najważniejszych informacji o Pilei Peperomioides.
Pieniążek pochodzi z Chin, a konkretniej z prowincji Junnan. Jego hodowlę w Europie spopularyzował norweski misjonarz Agnar Espegren. W dawnych czasach uważano, że roślina o niezwykłych liściach przynosi szczęście i bogactwo osobom, które ją uprawiają. W niektórych przypadkach ludzie przekopywali nawet grządki, w których zasadzono kwiat, w poszukiwaniu złota. Dziś jednak te wierzenia odeszły w niepamięć, ale pieniążek i tak stał się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.
Dzięki prostej pielęgnacji i nietypowej urodzie kwiat przez długi czas ozdabiał parapety szkolne, budynki publiczne, czy urzędy. Sława pieniążka powoli przemijała, jednak w ostatnich latach wróciła ze zdwojoną siłą. Doceniło go nawet Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, przyznając mu niezwykle prestiżową nagrodę Award of Garden Merit. To odznaczenie wręczane jest wyłącznie roślinom, które wykazują się odpornością na choroby i szkodniki, są łatwodostępne oraz łatwe w uprawie.
Choć pieniążek przez wiele lat ozdabiał parapety, okazuje się, że nie jest to najlepsze miejsce na uprawę tej rośliny. Kwiat lubi dobrze naświetloną powierzchnię, jednak bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może mu zaszkodzić. Jeśli chcesz, aby roślina zdrowo się rozwijała, najlepiej ustaw ją na stoliku nieco oddalonym od okien.
Pielęgnacja pieniążka jest naprawdę łatwa i przyjemna. Roślina potrafi "wybaczyć" wiele błędów podczas jej uprawy. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, żeby pięknie wyrosła. Jedną z nich jest odpowiednie podlewanie. Co kilka dni nawodnij kwiat, sprawdzaj jednak, czy ziemia, w której go zasadziłaś, nie jest zbyt mokra. Przelanie rośliny może doprowadzić do gnicia jej korzeni. Nie przejmuj się, jeśli czasem zapomnisz o podlaniu pieniążka - jest wyjątkowo wytrwały. Zielona ozdoba potrafi przetrwać nawet przez ponad tydzień bez dostępu do wody.