Zalegają w piwnicach, a mogą być warte fortunę. Kultowy sprzęt jest łakomym kąskiem dla kolekcjonerów

Zwykle, gdy schodzimy do piwnicy, znajdujemy tam całą masę starego sprzętu RTV i AGD. Jak się okazuje, urządzenia z czasów PRL-u mogą dziś naprawdę sporo kosztować. Niektóre przedmioty są szczególnie pożądane przez kolekcjonerów. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w swoim składziku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile warte są dzisiaj kultowe sprzęty PRL-u? Cena niektórych z nich może naprawdę zaskakiwać. Nawet tak niepozorne przedmioty z tego okresu, jak np. pudełka po zapałkach, są dziś gratką dla wielu kolekcjonerów. Które rzeczy z minionych czasów kosztują najwięcej?

Zobacz wideo Butla z gazem? Gaśnica? Czym według dzieci jest syfon - kultowy przedmiot PRL-u?

Sprzęt AGD i meble to prawdziwa gratka. Dostaniesz za nie nawet do kilku tysięcy

Najczęściej w naszych piwnicach zalega stary sprzęt AGD. Zwykle nie wiemy, co z nim zrobić, bo choć wiekowe urządzenia nie spełniają dzisiejszych standardów, to przecież szkoda je wyrzucić. Jeśli zdecydowałaś się zachomikować przedpotopowe maszyny, dziś możesz na nich sporo zarobić. Popularna w PRL-u pralka frania kosztuje obecnie od 150 do ponad 500 złotych, natomiast za opiekacz Predom Selfa w dobrym stanie oraz z kompletem akcesoriów należy zapłacić około 850 zł.

Tego typu urządzeń jest o wiele więcej. Syfon, który znajdował się w prawie każdym domu, dziś kosztuje nawet 400 złotych. Najbardziej wartościowe okazują się jednak meble z czasów PRL-u. Za zestaw składający się ze stolika i komody "Jamnik" zapłacisz nie mniej niż 1200 zł. To samo dotyczy krzeseł. Siedziska "Lisek", "Zajączek", czy "Muszelka" mogą kosztować od 500 aż do 1300 za sztukę. Posiadacze sofy i foteli typu 345, zaprojektowanych przez Janinę Jędrachowicz, Konrada Racinowski, mają wyjątkowe szczęście. Zestaw mebli w dobrym stanie wyceniany jest na ponad 12 tysięcy złotych.

Figurki, zabawki i multimedia. Dziś kosztują fortunę

Pamiętasz kultowe zabawki z PRL-u? Dziś niektóre figurki czy resoraki są niezwykle cenne dla kolekcjonerów. Małe statuetki postaci z "Gwiezdnych Wojen" z lat 70 są wyceniane od 800 do 2000 zł. Sprawa ma się podobnie w przypadku metalowych samochodzików. Zabawkowe pojazdy w dobrym stanie dostępne są do kupienia już za kilkaset złotych. Co ciekawe, dużą popularnością cieszą się także pudełka po zapałkach. Za komplet 24 różnych opakowań należy zapłacić około tysiąca. Jeśli pamiętasz kasety VHS i wiesz, gdzie je schowałeś, kiedy nadeszły czasy DVD, masz szczęście. Za oryginalną kopię "Dirty Dancing" wraz z opakowaniem dostaniesz ponad 200 zł. Niektóre nośniki mogą jednak kosztować nawet 7 tys. złotych. Jeśli znajdziesz je w domu, koniecznie zabierz je do wyceny.

Więcej o: