Dodatkowa gotówka dla seniorów. ZUS co miesiąc wypłaci tej grupie 5540 zł

Zasilenie domowego budżetu dodatkową gotówką może przydać się szczególnie seniorom. Niektórzy z nich mogą liczyć nawet na 5540 zł co miesiąc, a pieniądze zostaną im wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy spełnić jeden warunek.

Niektórym seniorom Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić dodatkowe pieniądze w formie świadczenia honorowego. Nie każdy jednak dostanie gotówkę. Żeby ją otrzymać, należy spełnić jeden bardzo ważny warunek. Kto może liczyć na comiesięczne zasilenie domowego budżetu? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie honorowe dla seniorów. Kto może je otrzymać?

Świadczenie honorowe przyznawane jest każdemu, kto ukończy 100 lat. ZUS co miesiąc i do końca życia będzie wypłacał je wraz z emeryturą. To świadczenie przyznawane z urzędu, dlatego nie ma konieczności składania wniosków w przypadku osób pobierających emeryturę lub rentę. Gdy senior skończy 100 lat, wraz z wypłatą następnego świadczenia dostanie dodatkowe pieniądze.

Co w przypadku stulatków, którzy nie pobierają emerytury lub renty? W ich sytuacji świadczenie honorowe również będzie przyznane, jednak, by je otrzymać, muszą złożyć wniosek. Zrobią to osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Nie trzeba spełniać jednak żadnych innych warunków. Nie liczy się wysokość pobieranych świadczeń czy stan zdrowia.

Ile wynosi świadczenie honorowe? Nie dla każdego kwota jest taka sama

Świadczenie honorowe zmienia się z roku na rok, dlatego 1 marca 2023 roku wzrosło do 5540 złotych. Obecnie dodatek ten pobiera około 2700 osób, jednak nie wszyscy otrzymują go w takiej samej wysokości. Wszystko za sprawą mechanizmu działania świadczenia honorowego. Kwota, jaką otrzyma senior, jest taka, jaka została ustalona w roku, w którym emeryt ukończył 100 lat. I właśnie ją będzie dostawać co miesiąc do końca życia, ponieważ nie podlega waloryzacji. Senior, który swoje setne urodziny będzie obchodził od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024, otrzyma 5540 złotych. W 2022 roku było to natomiast 4944,79 zł.

Więcej o: