ZUS rozpoczyna wysyłkę listów do seniorów. Lepiej ich nie przegap. Zawierają ważne informacje

Pod koniec kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie nadawać dwa listy do emerytów oraz rencistów. Warto się z nimi zapoznać, tym bardziej że jeden z nich będzie zawierał istotne decyzje dotyczące otrzymywanych świadczeń.

W najbliższym czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle do seniorów dwa listy. Jeden będzie zawierał dwie ważne decyzje, które dotyczą przysługujących im świadczeń. Czego dokładniej będą dotyczyć?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Do seniorów trafią dwa listy z ZUS-u. Jeden zawiera istotne informacje

W jednym z listów seniorzy znajdą istotne informacje dotyczące ich tegorocznych świadczeń. Przede wszystkim dokładnie i oficjalnie dowiedzą się, o ile wzrosła ich emerytura w związku z marcową waloryzacją. Oprócz tego otrzymają także decyzję o przyznaniu 13. emerytury. Co istotne, list ma jedynie charakter informacyjny, co oznacza, że w związku z nim nie należy składać żadnego wniosku. Wysyłane są automatycznie. 

Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy? Tegoroczna waloryzacja była rekordowa

Tegoroczna waloryzacja był rekordowa, a przy tym procentowo-kwotowa. Oznacza to, że seniorzy mogli liczyć na podwyżki rzędu 14,8 proc., a min. 250 zł brutto więcej mieli gwarantowane. Minimalne świadczenie wzrosło natomiast z 1338,44 do 1588,44 zł brutto. Z kolei "trzynastka" była wypłacana w tym miesiącu wraz z podstawowym świadczeniem, co oznacza, że do 25 kwietnia powinna zasilić konta niemal wszystkich emerytów. Wyjątek stanowią osoby pobierające świadczenie i zasiłek emerytalny, gdyż do nich przelew przyjdzie w maju. W tym roku "trzynastka" wynosiła 1588,44 zł brutto, jednak nie była zwolniona z podatku.

Legitymacja emeryta i rencisty w wersji online. Gdzie ją znajdziesz?

Przy okazji warto również przypomnieć o nowości, która została wprowadzona wraz z początkiem tego roku i korzysta z niej coraz więcej seniorów. Mowa o elektronicznej wersji legitymacji emeryta i rencisty, którą należy dodać do aplikacji mObywatel. Dostępna jest z automatu po przejściu na emeryturę. Od tego roku plastikowe karty nie są wydawane z urzędu. Jeśli ktoś woli korzystać z tradycyjnej formy, musi w tym celu złożyć wniosek do ZUS-u. Oczywiście karty wydane dotychczas zachowują swoją ważność.

Więcej o: