Pelargonie będą kwitły całe lato. Ten ziołowy nawóz to sprawdzony trik naszych babć

Pelargonia to powszechnie uprawiany kwiat na balkonach i w ogrodach. Stanowi piękny element dekoracyjny, ale jest dość wymagający w uprawie. Zdarza się, że z czasem zaczyna marnieć lub słabiej rosnąć. Aby temu zapobiec, warto zastosować domową gnojówkę, która wspomoże prawidłowy rozwój rośliny.

Pelargonie przybyły do nas w XIX w. z Afryki i szybko zyskały popularność. Istnieje wiele odmian tych kwiatów, ale w Polsce najpopularniejsze są pelargonia rabatowa i bluszczolistna. Uchodzą za dość wymagające rośliny, dlatego raz na jakiś czas warto je nawozić, aby pomóc w prawidłowym wzroście i rozwoju.

Zobacz wideo Synek Izabeli Janachowskiej wręcza jej kwiaty

Jak uprawiać pelargonie? Istotne jest dostarczenie roślinie składników odżywczych

Pelargonie są dość wymagającymi roślinami, ale dobrze nadają się do hodowli w pojemnikach lub donicach. Przepadają za stanowiskami słonecznymi lub półcienistymi. Są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego sadzenie powinno odbywać się, kiedy znikną wiosenne przymrozki, a na zimę warto je wstawić do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura od 7 do 10 stopni Celsjusza. Pelargonie są kwiatami długokwitnącymi. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w maju i kwitną, aż do października. Mają także duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego w ich uprawie bardzo istotne jest nawożenie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naturalny nawóz do pelargonii. Zrobisz go z pokrzywy lub skrzypu polnego

W pielęgnacji pelargonii warto postawić na nawozy jednosezonowe, czyli takie, które stosuje się raz w roku. Są bogate w składniki mineralne i spokojnie starczą roślinie na cały okres wzrostu. Nawóz z pokrzywy lub skrzypu polnego jest źródłem potasu, magnezu, krzemu, azotu i wapnia. Jak go wykonać? Kilogram pokrzywy lub skrzypu zalej 10 litrami wody, a następnie odstaw do fermentacji. Mieszanka będzie gotowa, gdy przestanie się pienić. Rozcieńczamy ją z wodą w proporcji 1:10 i podlewamy rośliny. 

Więcej o: