Jeśli właśnie planujesz aranżację swojego ogrodu i zastanawiasz się na tym, jaka roślina będzie idealnym wyborem do stworzenia żywopłotu, rozważ cyprysik. Wyglądem przypomina tuje, lecz jego łuski są delikatne i znacznie bardziej podatne na formowanie. Jak należy o nie dbać i kiedy trzeba posadzić je, by uformowały piękny żywopłot? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Cyprysiki bardzo często mylone są z tujami. Wszystko za sprawą podobnego wyglądu, który na pierwszy rzut oka wygląda wręcz identycznie. Rośliny te mają także podobne wymagania, jednak tuje gorzej znoszą upały, a cyprysiki bardzo mroźne zimy. Można łatwo temu zaradzić, otulając je jutowymi albo bawełnianymi tkaninami, które uchronią cyprysiki przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. Niektóre gatunki doskonale radzą sobie w temperaturze nawet -15 stopni Celsjusza. Dlaczego niektórzy decydują się właśnie na tę roślinę, podczas planowania aranżacji ogrodu? Cyprysik ma delikatniejsze łuski, które łatwiej i chętniej dają się formować poprzez odpowiednie przycinanie. Dzięki temu z łatwością nadasz mu kształt, na jakim ci zależy.
Kiedy należy przycinać cyprysik? Odpowiednim terminem jest wiosna i jesień, a roślina ta potrzebuje przynajmniej jednego cięcia w roku. Warto robić to od czubka w dół i nie należy się obawiać wyglądu rośliny po dokonaniu całego procesu. Cyprysik doskonale znosi przycinanie, a dzięki niemu może nawet pięknie się zagęścić. Warto pamiętać, że może osiągać on nawet powyżej 10 m, dlatego tak ważne jest regularne przycinanie, które nieco ogranicza wzrost i przygotowuje roślinę na zimną porę roku.
Cyprysik powinien być sadzony wiosną, jeśli chcemy przygotować z niego piękny żywopłot. Nie tylko termin ma znaczenie, lecz także odpowiedni sposób rozmieszczenia roślin, by mogły się pięknie rozwijać. Należy pamiętać o tym, że cyprysiki szybko rosną w górę i wszerz, dlatego trzeba zostawić pomiędzy nimi odległość od 50 do nawet 100 cm. Jeśli posadzimy je zbyt blisko, rośliny zaczną konkurować między sobą o światło i składniki mineralne, co może w niektórych przypadkach doprowadzić do obumarcia roślin.