Tego dziewczynki przed pierwszą komunią nie powinny robić. Zgodnie z przesądem przynosi to pecha

Pierwsza komunia święta to wielkie wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Z uroczystością jest związane wiele przesądów. Jednym z nich jest zakaz obcinania włosów dziewczynkom przystępującym do sakramentu. Czy rzeczywiście przynosi to pecha?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Tradycja pierwszej komunii świętej jest bardzo ważna dla wielu rodzin. Przystąpieniu do sakramentu towarzyszy wiele różnych zwyczajów, takich jak przekonanie, że przed uroczystością nie można obcinać dziewczynkom włosów. Zakaz ścinania włosów przed komunią sięga XIX wieku, kiedy to wierzono, że dziecko musi mieć długie włosy, żeby pięknie wyglądać podczas ceremonii. W tamtym czasie ścięcie włosów było uważane za brak szacunku do Boga i religii.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Czy można ściąć włosy przed komunią? Jasne stanowisko Kościoła

Przed przystąpieniem do pierwszej komunii świętej, oprócz białej sukienki dziewczynki zazwyczaj decydują się na delikatne upięcie włosów oraz wianek na głowie. W dzisiejszych czasach ludzie nie zwracają aż takiej uwagi na przesądy, jednak w pewnych regionach nadal uważa się, że nie powinno się obcinać włosów przed przystąpieniem do komunii. Chociaż żaden przepis kościelny nie zabrania ścinania pasm, to przekonanie jest związane z indywidualnymi wierzeniami danej rodziny. Wiele osób wciąż przestrzega tej zasady, jednak warto pamiętać, że nie jest to wymóg religijny. Liczy się postawa duchowa, a przystąpienie do pierwszej komunii świętej to przede wszystkim akt wiary i forma zbliżenia się do Boga.

Obcięcie włosów przed pierwszą komunią świętą. Czy jest zakazane?

Część osób uważa, że zakaz obcinania włosów przed komunią to ważny element tradycji, który ma swoje korzenie w historii Polski. Z kolei inne osoby uważają, że długość włosów nie ma żadnego związku z przystąpieniem do sakramentu i dziecko samo powinno decydować o tym, jak chce wyglądać w tym dniu. Zwracają uwagę na to, że najbardziej istotne jest wewnętrzne przygotowanie do sakramentu. Według wierzeń ludowych ścięcie włosów może przynieść dziecku pecha i narazić je na złośliwości ze strony innych ludzi. Nie zostało to jednak udowodnione, że obcięcie włosów dziewczynce rzeczywiście niesie ze sobą jakieś negatywne skutki.

Więcej o: