Nałóż na blachę do pieczenia i odczekaj 30 minut. Domowy środek wyczyści ją na błysk

Przypalony tłuszcz i resztki jedzenia potrafią być niezwykle trudne do usunięcia z blachy do pieczenia. Czasami nawet po kilkunastu minutach szorowania brud ani drgnie. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko usuniesz plamy. Potrzebujesz jedynie trzech składników.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak doczyścić blachę do pieczenia? Zapomnij o szorowaniu, czy chemii. Dzięki tym trikom poradzisz sobie z brudem domowymi sposobami. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, a brud zniknie w ekspresowym tempie. 

Zobacz wideo Zastanawiasz się, czym czyścić stal nierdzewną, aby zawsze była błyszcząca? Sprawdź nasze domowe sposoby!

Czyszczenie blachy do pieczenia. Te 3 składniki usuną brud bez większego trudu

Przypalone resztki przywierają do metalowej powierzchni, przez co niezwykle trudno jest się ich pozbyć za pomocą szczotki lub gąbki. Z drugiej strony, długie moczenie blachy w wodzie może przyspieszyć pojawienie się na niej rdzy. Jak w takim razie usunąć zabrudzenia? Wystarczy, że skorzystasz z banalnego triku. W miseczce połącz ze sobą 2 łyżki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, kilka kropel płynu do naczyń i łyżkę pasty do mycia zębów. Po dokładnym wymieszaniu składników nałóż powstałą papkę na blachę.

Po nasmarowaniu zabrudzeń pastą zalej blachę 1/4 szklanki octu. Następnie odczekaj 30 minut. Po tym czasie pozbądź się przypalonych resztek za pomocą druciaka lub szczoteczki. Brud, którego wcześniej nie dało się oderwać od metalowej powierzchni, odejdzie już po pierwszym przetarciu. Na koniec opłucz blaszkę i wytrzyj do sucha.

Jak pozbyć się rdzy z blachy do pieczenia? Wcale nie potrzebujesz chemii

Co zrobić, jeśli na powierzchni blachy pojawiła się rdza?  W tym przypadku również przyda się ocet i soda oczyszczona. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się tego typu zabrudzeń podzieliła się tiktokerka o nicku sparkling__house. Wystarczy, że wysypiesz paczkę proszku na metalową powierzchnię i równomiernie go rozprowadzisz. Następnie, za pomocą butelki ze spryskiwaczem, dodaj do niego ocet. Tak przygotowaną blaszkę zawiń w folię spożywczą.

Po odczekaniu kilku godzin zwiń kulkę z foli aluminiowej i zetrzyj rdzę. Po kilku minutach zabrudzenia kompletnie znikną z metalowej powierzchni. Na sam koniec usuń resztki środka wodą i wytrzyj do sucha. Efekt naprawdę robi wrażenie. Po nalocie nie zostaje nawet ślad. 

Więcej o: