Osoby, które nabyły spadek bądź darowiznę, których wysokość przekracza wartość wolną od podatku muszą rozliczyć je z Urzędem Skarbowym. W związku z podniesieniem limitów więcej osób jest zwolnionych z tego obowiązku. Ile wynoszą?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wysokość podatku od spadków i darowizn ustalana jest na podstawie przynależności nabywcy do grupy podatkowej. Co ważne, podatkowi nie podlega darowizna, która nie przekracza konkretnej kwoty. Od 13 października 2022 roku obowiązują nowe limity:
Pamiętaj jednak, że przy obliczaniu wartości darowizny od konkretnej osoby sumuje się wszystkie, które otrzymałeś od niej w ciągu 5 lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej z nich.
Najbliższa rodzina zaliczana do I grupy podatkowej to także tzw. zerowa grupa podatkowa. Jeśli otrzymałeś od kogoś z nich spadek bądź darowiznę, możesz być zwolniony z podatku niezależnie od jego kwoty. Kto jest zaliczany do najbliższej rodziny, czyli zerowej grupy podatkowej?
Zwolnienie nie dotyczy spadków, kiedy zgon spadkodawcy nastąpił przed 1 stycznia 2007 roku. Aby uniknąć płacenia, należy poinformować o tym urząd. Tu także obowiązuje 5-letni okres.
Aby nie płacić podatku od darowizny bądź spadku od najbliższej rodziny w przeciągu 6 miesięcy od jego otrzymania musisz złożyć wniosek SD-Z2 do Urzędu Skarbowego. W przypadku darowizny pieniężnej, poza zgłoszeniem, jesteś zobowiązany przedstawić dokumenty, które udokumentują jej otrzymanie — potwierdzenie przelewu lub przekazu pocztowego. Niestety, często zdarza się, że darowizna w gotówce nie spełnia tego wymogu.
Od 1 lipca 2023 roku najprawdopodobniej będą obowiązywały nowe limity. 20 kwietnia 2023 Prezydent podpisał tzw. ustawę deregulacyjną. Według niej zwolnione z podatku będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości w wysokości:
Tak jak dotychczas obowiązuje okres 5-letni, liczony od 1 lipca 2023 roku.