Podatek od spadków i darowizn. Nowe limity już niedługo. Te osoby nic nie zapłacą

Od października 2022 roku obowiązują nowe limity, wedle których więcej osób jest zwolnionych z podatku od spadku i darowizn. To jednak nie koniec zmian, gdyż w tym roku czeka nas kolejne podwyższenie. Kto zaoszczędzi?

Osoby, które nabyły spadek bądź darowiznę, których wysokość przekracza wartość wolną od podatku muszą rozliczyć je z Urzędem Skarbowym. W związku z podniesieniem limitów więcej osób jest zwolnionych z tego obowiązku. Ile wynoszą?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Wyższe limity dla podatku od spadków i darowizn. Ile wynoszą teraz?

Wysokość podatku od spadków i darowizn ustalana jest na podstawie przynależności nabywcy do grupy podatkowej. Co ważne, podatkowi nie podlega darowizna, która nie przekracza konkretnej kwoty. Od 13 października 2022 roku obowiązują nowe limity:

  • w I grupie podatkowej - 10434 zł,
  • w II grupie podatkowej - 7878 zł,
  • w III grupie podatkowej - 5308 zł,

Pamiętaj jednak, że przy obliczaniu wartości darowizny od konkretnej osoby sumuje się wszystkie, które otrzymałeś od niej w ciągu 5 lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej z nich.

Te osoby są zwolnione z podatku od darowizn. To tzw. zerowa grupa podatkowa

Najbliższa rodzina zaliczana do I grupy podatkowej to także tzw. zerowa grupa podatkowa. Jeśli otrzymałeś od kogoś z nich spadek bądź darowiznę, możesz być zwolniony z podatku niezależnie od jego kwoty. Kto jest zaliczany do najbliższej rodziny, czyli zerowej grupy podatkowej?

  • żona, mąż,
  • wstępni (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie),
  • zstępni (dzieci, wnuki i prawnuki),
  • pasierbowie, rodzeństwo, ojczym oraz macocha.

Zwolnienie nie dotyczy spadków, kiedy zgon spadkodawcy nastąpił przed 1 stycznia 2007 roku. Aby uniknąć płacenia, należy poinformować o tym urząd. Tu także obowiązuje 5-letni okres.

Co trzeba zrobić, aby być zwolnionym z podatku? Złóż wniosek w tym terminie

Aby nie płacić podatku od darowizny bądź spadku od najbliższej rodziny w przeciągu 6 miesięcy od jego otrzymania musisz złożyć wniosek SD-Z2 do Urzędu Skarbowego. W przypadku darowizny pieniężnej, poza zgłoszeniem, jesteś zobowiązany przedstawić dokumenty, które udokumentują jej otrzymanie — potwierdzenie przelewu lub przekazu pocztowego. Niestety, często zdarza się, że darowizna w gotówce nie spełnia tego wymogu. 

Nowe limity od 1 lipca 2023 roku. Kwoty robią wrażenie

Od 1 lipca 2023 roku najprawdopodobniej będą obowiązywały nowe limity. 20 kwietnia 2023 Prezydent podpisał tzw. ustawę deregulacyjną. Według niej zwolnione z podatku będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości w wysokości:

  • 36 120 zł od jednej osoby oraz 108 360 zł od kilku osób w I grupie podatkowej,
  • 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł od kilku osób w II grupie podatkowej,
  • 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od kilku osób w III grupie.

Tak jak dotychczas obowiązuje okres 5-letni, liczony od 1 lipca 2023 roku.

Więcej o: