Producent Barbie robi rewolucję. Powstała pierwsza lalka z zespołem Downa

Czasy, w których lalki Barbie projektowane były na podstawie jednego wzoru na szczęście już dawno za nami. W kolekcji Fashionistas są już lalki o różnych odcieniach skóry, typach sylwetki i poruszające się na wózku. Do tego grona dołączyła pierwsza Barbie z zespołem Downa.
Jako najbardziej zróżnicowana linia lalek na rynku, Barbie odgrywa ważną rolę we wczesnych doświadczeniach dziecka, a my dokładamy wszelkich starań, aby poprzez zabawę przeciwdziałać stygmatyzacji społecznej

- powiedziała Lisa McKnight, wiceprezeska wykonawcza i globalna szefowa Barbie & Dolls firmy Mattel w oficjalnym oświadczeniu marki. Projektanci współpracowali z reprezentantami National Down Syndrome Society od początku do samego końca, by upewnić się, że każdy aspekt nowej lalki jest zgodny z rzeczywistością.

Zobacz wideo Nie bój się myśleć inaczej - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa 2020

Co symbolizują trzy strzałki?

Skupiono się między innymi na typowych cechach sylwetki i twarzy. Zadbano również o odpowiednie, modne ubrania, niepozbawione symboli. Sukienka jest w kolorach żółtym i niebieskim, które łączy się ze świadomością dotyczącą zespołu Downa. Różowy naszyjnik z trzema strzałkami skierowanymi do góry reprezentuje trzy kopie 21 chromosomu, czyli zaburzenie genetyczne, które wywołuje chorobę. Trzy strzałki są symbolem, który scala społeczeństwo związane z zespołem Downa. Oznaczają też osoby, które mają w swoim życiu bliskich dotkniętych tym zaburzeniem.

"Dzieci będą mogły bawić się nią i uczyć się, że każdy jest inny"

Informacja o nowej lalce w kolekcji Barbie pojawiła się również na instagramowym profilu najsłynniejszej chyba osoby z zespołem Downa. Mowa o modelce Ellie Goldstein. W poście nie ukrywała emocji, które towarzyszyły jej, gdy dowiedziała się o planie producentów.

 
Jestem tak podekscytowana, że ??są teraz lalki Barbie z zespołem Downa. Kiedy zobaczyłem lalkę, poczułam się wzruszona i dumna. To wiele dla mnie znaczy, że dzieci będą mogły bawić się nią i uczyć się, że każdy jest inny. Jestem dumna, że ??Barbie wybrała mnie do pokazania ich światu. Różnorodność jest ważna, bo ludzie muszą widzieć więcej takich ludzi jak ja. Barbie pomoże to osiągnąć

- napisała w poście modelka.

Więcej o: