Kawa przedłuża życie i chroni przed chorobami serca! Najnowsze badania szokują naukowców

Osoby pijące kawę, żyją dłużej niż te, które stronią od tego napoju. Ile filiżanek kawy dziennie powinno się pić? Czy każda kawa wydłuża życie?

Wielokrotnie zadajemy sobie pytanie, czy kawa jest zdrowa? Naukowcy twierdzą, że jak najbardziej! Osoby, które piją codziennie około 3 filiżanek kawy, żyją dłużej niż te, które kawy nie piją. Jak kawa działa na nasz organizm? Dlaczego może nas uchronić przed przedwczesną śmiercią?

Zobacz wideo 4 praktyczne zastosowania filtrów do kawy - przekonaj się, jak często mogą przydać ci się w domu

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uczeni z międzynarodowego zespołu badawczego udowodnili korzystne efekty, jakie daje zarówno kawa naturalna, rozpuszczalna, jak i bezkofeinowa

Wyniki badań opublikowało czasopismo naukowe „European Journal of Preventive Cardiology".

Kawa to najczęściej wypijany napój na świecie. Według kardiologów wydłuża życie i obniża ryzyko chorób układu krążenia, które w krajach rozwiniętych są główną przyczyną zgonów.

W analizie badano prawie 450 tysięcy osób pomiędzy 40 a 69 rokiem życia. Dane pochodziły z brytyjskiej bazy Biobank. 80% badanych piła kawę, przy czym największą popularnością cieszyła się kawa rozpuszczalna. Okazuje się, że wszystkie odmiany kawy zmniejszały ryzyko przedwczesnego zgonu. Kawa parzona o 27%, rozpuszczalna o 11%, a bezkofeinowa o 14%.

Test kawyTest kawy Shutterstock

Kawa zmniejsza ryzyko zaburzeń rytmu serca i ma dobroczynne działanie dla naszego zdrowia

Kawa zawiera nie tylko kofeinę, ale ponad 100 substancji biologicznie aktywnych. Nasze badania pokazują, że w umiarkowanych ilościach kawa jest zdrowa.

– wyjaśnia prof. Peter Kistler z australijskiego Baker Heart and Diabetes Research Institute

Wyniki potwierdziło również badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sao Paulo, pod kierownictwem doktor Andrei Mirandy. W badaniu wzięło udział ponad 4400 mieszkańców Sao Paulo w wieku od 35 do 74 lat. Analiza diety badanych pokazała, że prawie wszyscy codziennie pili kawę z kofeiną. Ponad połowa dziennie wypijała ponad dwie filiżanki kawy, a 12% badanych więcej niż trzy. 

Podczas badań zaobserwowaliśmy, że picie nie mniej niż trzech filiżanek kawy w ciągu dnia zmniejszało ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych.

- wyjaśnia dr Miranda.

Jeszcze lepsze wyniki mieli amatorzy kawy, którzy wypijali więcej niż trzy filiżanki w ciągu dnia. Dr Miranda podkreśla jednak, że optymalną ilością kawy będą właśnie trzy filiżanki dziennie.

Kawa jako cudowny napój wydłużający życie 

W 2012 r. „New England Journal of Medicine" opublikował wyniki obserwacji 400 tys. kobiet i mężczyzn, z których wynika, że częste picie kawy zmniejsza ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, chorób układu oddechowego oraz cukrzycy.

Kawa zawiera w sobie specyficzne substancje zmniejszające oporność organizmu na insulinę oraz przeciwdziałające stanom zapalnym. Kawa zawiera korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze między innymi kwas kawowy.

Źródła: national-geographic.pl

Więcej o: