Wysusz, zmiel i wymieszaj z podłożem. Werbena będzie kwitła jak nigdy wcześniej

Nawet niezbyt wprawieni ogrodnicy powinni przyjrzeć się werbenie. Nie tylko pięknie kwitnie, ozdabiając ogrody i balkony, lecz także doskonale dopasuje się do wielu roślinnych aranżacji. Co zrobić, by bujnie kwitła? Wystarczy podlewać ją regularnie jednym domowym nawozem.

Werbena nie tylko bujnie kwitnie, lecz także nie jest zbyt skomplikowana w uprawie. Właśnie dlatego spodoba się wielu początkującym ogrodnikom, którzy nie mają zbyt dużej wprawy w dbaniu o rośliny. Werbena nie jest wymagająca, ale należy zapewnić jej odpowiednie warunki, by zdrowo rosła. Jednym z kroków jest stosowanie domowego nawozu, na który nie wydasz nawet złotówki.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Werbena idealna na balkon i do ogrodu. Pokochają ją nawet początkujący ogrodnicy

Uprawa i pielęgnacja werbeny nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. To wdzięczna roślina, która doskonale odnajduje się w wielu warunkach, dlatego jest świetnym wyborem do tworzenia ogrodowych kompozycji. W naszym klimacie uprawia się ją jako jednoroczny kwiat. Sadzi się dopiero wtedy, kiedy nie będzie już ryzyka, że nadejdą przymrozki, a można wybierać spośród licznych jej odmian. Najczęściej robi się to w drugiej połowie maja. Warto pamiętać, że do bujnego kwitnienia potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Werbena najlepiej czuje się w ciepłym miejscu o doskonałym nasłonecznieniu.

Jeśli nie chcesz, by werbena zmarniała, zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Lubi mieć stale wilgotną glebę, lecz uważaj, żeby jej nie przelać. Aby tego uniknąć, podczas sadzenia werbeny zastosuj drenaż. Dzięki temu nadmiar wody będzie spływał i nie doprowadzi do zgnicia korzeni. Należy także pamiętać o regularnym nawożeniu werbeny, żeby dostarczyć jej wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W tym celu nie musisz sięgać po gotowe środki. Wystarczy, że wykorzystasz produkt, który zwykle wyrzucasz do kosza.

Zamiast wyrzucać, zrób domowy nawóz. Werbena będzie bujnie i zdrowo kwitła

Aby werbena bujnie kwitła i uginała się od nowych kwiatostanów, należy regularnie ją nawozić. W tym celu wykorzystaj skórkę banana, którą zwykle wyrzucasz do kosza. To świetny sposób na przygotowanie domowego nawozu w duchu zero waste. Prawie nic nie kosztuje, a dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jak należy przygotować nawóz z banana? Skórkę wysusz i zmiel na proszek. Gdy będzie gotowy, zmieszaj ją z podłożem, w którym znajduje się werbena. Możesz także zastosować nawóz idealny do podlewania. Wówczas warto stosować go regularnie raz na dwa tygodnie. Skórkę banana pokrój w kostkę i zalej wodą. Po 24 godzinach odcedź płyn, by podlać nim rośliny.

Więcej o: