Co oprócz naczyń można myć w zmywarce do naczyń? Lista jest całkiem długa

W dzisiejszych czasach w większości domów znajduje się zmywarka. Sprzęt pozwala zaoszczędzić wodę i czas, dlatego szybko stał się jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia kuchni. Okazuje się jednak, że w zmywarce można myć nie tylko naczynia i sztućce.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Mycie naczyń to bardzo czasochłonne zajęcie, zwłaszcza kiedy sprzątamy po wizycie gości. Idealnie sprawdza się wtedy zmywarka, do której spakujesz wszystkie talerze, kubki, sztućce czy garnki. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez tego sprzętu, dlatego w dzisiejszych czasach to często obowiązkowy element wyposażenia kuchni. Oprócz mycia naczyń zmywarka może przydać się jeszcze w paru innych kwestiach.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Co można myć w zmywarce? Naczynia to nie wszystko

Podstawową funkcją zmywarki jest mycie brudnych naczyń. To jednak nie wszystko. Możesz do niej włożyć też to, co plastikowe, chociażby klocki lego. Trzeba je jednak odpowiednio zabezpieczyć na czas mycia albo umieścić w pojemniku na sztućce. Bez obawy możesz umyć w zmywarce mydelniczkę, szufelkę, miski dla zwierząt czy zabawki twoich pupili. Zmywarka skutecznie wyczyści też pędzle i gąbeczkę do makijażu, maszynkę do golenia czy cążki do obcinania paznokci. Półki z lodówki, blachę piekarnika czy ruszt kuchenki również można myć w zmywarce. Niektórzy rodzice wkładają do zmywarki nawet smoczki dla dzieci. Zmywarka nie tylko myje, lecz także dezynfekuje, dlatego ludzie chętnie korzystają z tej funkcji.

Czego nie wolno myć w zmywarce? Warto o tym pamiętać

W zmywarce można myć wiele rzeczy, jednak są też takie, których absolutnie nie można do niej wkładać. Do tej grupy należy porcelana, ręcznie malowane naczynia, drewniane deski do krojenia, kryształowe kieliszki, słoiki z etykietami oraz kubki termiczne/termosy. Do mycia naczyń w zmywarce wykorzystywana jest gorąca woda oraz specjalne środki. Te czynniki mogą negatywnie wpływać na niektóre przedmioty, odbarwiać je albo zniekształcać. Podczas mycia rzeczy mogą zostać trwale uszkodzone albo zarysowane, dlatego lepiej nie ryzykować i myć je ręcznie.

Więcej o: