Stosujesz krem z filtrem tylko latem? To błąd. Za kilka lat możesz tego żałować

Kremy z filtrem mają za zadanie chronić naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Przy okazji przedłużają czas, który możemy spędzać na słońcu bez ryzyka, że pojawią się efekty uboczne. Wbrew pozorom powinniśmy po nie sięgać nie tylko latem, w trakcie opalania, ale przez cały rok.

Powstawanie opalenizny to nic innego jak reakcja obronna skóry narażonej na ekspozycję słoneczną. Powstaje w niej wtedy barwnik zwany melaniną, który ma za zadanie pochłaniać część promieni słonecznych. Skóra robi się wtedy czerwona i wrażliwa. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie działanie przyspiesza powstawanie zmarszczek i przebarwień, a oprócz tego zwiększa prawdopodobieństwo groźnych chorób. Co więcej, ryzyko istnieje nie tylko latem w trakcie opalania. Dlaczego powinniśmy stosować kremy z filtrem przez cały rok?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Jak promieniowanie słoneczne działa na naszą skórę? Efektów ubocznych nie brakuje

Narażanie skóry na promieniowanie słoneczne przede wszystkim przyspiesza jej fotostarzenie się, czyli powstawanie zmarszczek i przebarwień oraz utratę jędrności. Oprócz tego, jak zauważa dr Padlewska w rozmowie z "apteka-melisa.pl", może także wywołać stres oksydacyjny, uszkodzenie naczyń włosowatych i włókien kolagenowych, zaburzenia bariery ochronnej skóry, co prowadzi do jej przesuszenia, a nawet zmianę DNA komórek skóry. Stosowanie kremu z filtrem chroni naszą cerę przed szkodliwym działaniem słońca.

Dlaczego krem z filtrem należy stosować przez cały rok? Specjalistka wyjaśnia

Należy również pamiętać, że problem natury estetycznej nie jest jedynym związanym z brakiem używania kremu z filtrem. - Udowodniono, że przy oparzeniach słonecznych, które powtarzały się, szczególnie w okresie dzieciństwa, kilkukrotnie wzrasta ryzyko rozwoju czerniaka skóry — wyjaśniła dermatolożka Małgorzata Jeziorna, w rozmowie z Polsat News. Specjalistka przypomniała także, że promieniowanie UV działa nie tylko w trakcie długiego opalania, ale również podczas codziennych czynności, dlatego kremy z filtrami należy stosować codziennie, przez cały rok, a nie tylko w słoneczne dni.

Jak stosować kremy z filtrem? Zadbaj o odpowiednią ilość

Stosowanie kremów z filtrem to połowa sukcesu. Ważna jest także odpowiednia aplikacja. Pamiętaj, że nawet jeśli użyjesz produktu z 50 SPF, ale nałożysz go niedbale, będzie działał dużo słabiej. Dokładnie rozprowadź solidną porcję produktu na twarzy i zostaw do wchłonięcia. W przypadku przebywania na silnym słońcu np. na plaży nakładaj krem nawet co 2 godziny i każdorazowo po wyjściu z kąpieli. Obecnie na rynku znajdziesz wiele produktów, których z sukcesem możesz używać w codziennej pielęgnacji i pod makijaż. Warto włączyć krem z filtrem do porannej rutyny. Twoja cera ci podziękuje.

Więcej o: