Ci seniorzy mogą zapomnieć o 14. emeryturze. ZUS nie wypłaci im dodatkowych pieniędzy

Wypłata 13. emerytur została niedawno zakończona, a teraz seniorzy liczą na kolejne dodatkowe świadczenie. 14. emerytury nie otrzyma jednak każdy. Kto dostanie dodatkową gotówkę, a kto może o niej zapomnieć?

Przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej został przygotowany projekt ustawy, który ma wprowadzić 14. emeryturę jako stałe, coroczne świadczenie. Marlena Maląg zdradziła, że jest to elastyczny projekt, by na bieżąco odpowiadać na potrzeby seniorów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci mogą otrzymać 14. emeryturę.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura nie dla wszystkich. Kto otrzyma świadczenie?

14. emerytura jest świadczeniem przyznawanym z automatu i wypłacanym wraz z emeryturą. Nie trzeba więc składać żadnych wniosków, by ją otrzymać. Nie wszystkich seniorów jednak ucieszy wieść o wypłacie "czternastki" w 2023 roku, ponieważ nie trafi ona na konta wszystkich emerytów. Niektórzy po prostu nie spełnią wymogów, jeśli pobierane przez nich świadczenie przekroczy założony limit.

Iga Świątek w Krakowie podczas imprezy charytatywnej 'Iga Świątek i przyjaciele dla Ukrainy'. Lipiec 2022 Świątek rzuciła wyzwanie. Chce dbać o innych i promować swoją pasję

Właśnie dlatego seniorzy otrzymujący wyższe świadczenie niż 4400 zł brutto w ogóle nie otrzymają 14. emerytury. W zeszłym roku limit ten wynosił 4188,44 zł. Przez to, że w marcu dokonano waloryzacji świadczeń, jeszcze mniejsza grupa seniorów otrzyma dodatkową gotówkę, czyli 14. emeryturę. Seniorzy, którzy do tej pory pobierali emeryturę w wysokości 3700 brutto, od 1 marca 2023 roku otrzymują na swoje konta aż 4248 zł brutto za sprawą corocznej waloryzacji świadczeń. Właśnie dlatego tym razem nie otrzymają "czternastki".

Kosztuje tylko 5 zł, a pomoże pozbyć się wągrów. Na zaskórniki działa jak odkurzacz Kosztuje 5 zł, a działa jak odkurzacz na zaskórniki. Pozbądź się wągrów

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku? Ma być wyższa o 250 zł brutto

W 2022 roku 14. emerytura wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Świadczenie to jest waloryzowane, ponieważ wynosi dokładnie tyle, ile minimalna emerytura obowiązująca w danym roku. Marlena Maląg zaznacza jednak, że jest to elastyczny projekt i rząd może dopasowywać go do aktualnych potrzeb seniorów. Finalnie to właśnie on zdecyduje o terminie wypłaty oraz ostatecznej wysokości świadczenia.

Dziś wiadomo jednak, że ma ono wynieść co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Seniorzy, którzy pobierają emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, mogą liczyć na wypłatę pełnego dodatku, lecz co w pozostałych przypadkach? Jeśli wysokość pobieranej emerytury przekracza 2900 zł brutto, zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". 

Więcej o: