Złóż wniosek w ZUS i otrzymuj 1500 zł co miesiąc. Wystarczy spełnić jeden warunek

Program Mama 4 plus, zwany także matczyną emeryturą to szansa na dodatkowe pieniądze dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny oraz wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Jakie jeszcze warunki muszą spełnić, by je otrzymać?

Mama 4 plus to nic innego jak rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które ma zapewnić finansową pomoc osobom, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz wychowywania dzieci. Obowiązuje od 1 marca 2019 roku. Ile wynosi i kto może się o nie starać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Świadczenie uzupełniające Mama 4 plus. Wbrew pozorom przysługuje nie tylko kobietom

Mama 4 plus, wbrew wprowadzającej w błąd nazwie, przysługuje nie tylko kobietom. Dodatkowe pieniądze otrzymają osoby, które nie mają dochodu zapewniającego im niezbędne środki utrzymania a ponadto są:

  • matką, która ukończyła 60 lat i urodziła oraz wychowała, bądź tylko wychowała co najmniej 4 dzieci,
  • ojcem, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej 4 dzieci, których matka zmarła, porzuciła je, lub po prostu nie brała udziału w ich wychowaniu.

Oprócz tego aby otrzymać świadczenie należy mieszkać w Polsce i po 16 roku życia mieć tutaj ośrodek interesów życiowych od co najmniej 10 lat, posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE, lub EFTA, a przy tym mieć prawo pobytu lub stałego pobytu w Polsce. W przypadku cudzoziemców wymagany jest zalegalizowany pobyt w kraju.

Lewy z golem! Smutne przełamanie Lewandowskiego. To pokazuje skalę jego kryzysu

Mama 4 plus nie tylko dla osób wychowujących dzieci własne. Kto jeszcze może je otrzymać?

Matczyną emeryturę, po spełnieniu powyższych kryteriów, mogą otrzymać rodzice wychowujący dzieci własne, współmałżonka, dzieci przysposobione lub dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Na dodatkowe pieniądze nie mogą liczyć natomiast rodziny zastępcze zawodowe. Pieniądze z tytułu programu przyznawane są na wniosek, który wraz z pozostałymi wymaganymi dokumentami należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Zamocz stopy w ciepłym mleku. Banalny trik, którego efektów nie pożałujesz (zdjęcie ilustracyjne) Niezawodny trik na gładkie i miękkie stopy? Sięgnij do lodówki

Ile wynosi Mama 4 plus? Niektóre osoby dostaną nawet 1500 zł

Osoby, które nie pobierają żadnej emerytury ani renty mogą liczyć na maksymalną wysokość dodatku, które wynosi tyle, ile minimalne świadczenie. Oznacza to, że co roku jest ono waloryzowane, a od 1 marca wynosi 1588,44 zł brutto. Z kolei rodzice, którym przysługują inne świadczenia, jednak w kwocie niższej niż 1588,44 zł w ramach programu Mama 4 plus otrzymają dopełnienie do tej kwoty. Dla przykładu kobieta, która pobiera w tej chwili 1000 zł może liczyć na dodatkowe 588,44 zł.

Więcej o: